UA RU

Знайдіть "золоту жилу" в гаманці: які українські монети коштують від 10 000 грн (фото)

Українці можуть знайти у власних гаманцях чимало монет різних номіналів, які колекціонери досить дорого куплять

Фото: Unsplash, НБУ. Колаж: Pro Гроші

Які українські монети можна дорого продати колекціонерам

Фото: Unsplash, НБУ. Колаж: Pro Гроші

В Україні існує розвинена мережа онлайн-аукціонів, де будь-хто може продати чи купити раритетну річ. Зокрема рідкісні монети. За деякі номінали з особливими характеристиками колекціонери готові віддати чималу суму, починаючи від 10 000 грн. Розповімо, за які копійки нумізмати змагаються, пропонуючи все більші ставки.

Як визначити різновид монет і скільки вони в середньому коштують, пише портал "Монети-ягідки".

Номінал 1 копійка

В основному у нашій підбірці будуть монети 1992 року виготовлення, оскільки саме тоді почало набирати обертів виробництво українських монет. Але багато з них створювалося на експериментальному обладнанні, процес карбування ще не був досконалим і лише налагоджувався. Тому частину копійок не випустили в обіг, деякі містять брак і дефекти. Але саме ці особливості зробили монети цінними для колекціонерів, тож вони готові купити один екземпляр не менш ніж за 10 000 грн.

Наприклад, монету номіналом 1 копійка різновиду1.35АА. Вона характерна ступінчастою верхівкою правого верхнього листа і маленькими ягодами. Штам часто плутають з 1.31 або 1.33, але вони не цінуються вище 30-50 грн.

Номінал 2 копійки

2 копійки 1992 року – це пробна монета, яку не запустили в обіг через помилку в ескізах. Її карбували на Луганському верстатобудівному заводі та створили максимум 20-30 штук. Головні особливості – вузький вінок і гладкий гурт. Матеріал – алюміній або немагнітна сталь. Вартість на аукціонах завжди висока та може сягати 30 000 гривень.

Номінал 10 копійок

Існує три дорогі різновиди 1992 року виготовлення – 2.21ВАк, 3.31ЖАг, 4Вам. Перший досить важко знайти в продажу, зате ціна відповідна – 10 000-18 000 грн. Копійка має тонкий середній зуб тризуба, п'яте та сьоме зерно третього колосу замкнені.

Різновид 3.31ЖАг також не часто трапляється на аукціонах, враховуючи факт, що більшу частину викарбуваних копійок відправили на переплавлення. Монету вважають незавершеною через повністю гладкий гурт, погано прокарбовані листя і зерна на аверсі, злиплі ягоди на реверсі. Зате нумізмати готові купити її за 16 000 грн.

Третій різновид дорогий внаслідок використання під час виробництва англійських штемпелів з помилкою. Як результат – щит на монеті випуклий, а тризуб вдавлений, хоча має бути навпаки. Середня вартість становить 14 000-17 000 грн.

/ Фото: Violity

Номінал 25 копійок

За різновид 3Гам можна отримати до 20 000 грн. Він характерний гуртом з дрібною насічкою, товстим середнім зубом тризуба та відсутністю черенків у гронах №4 та 8. Інші штами не вартують більше кількох сотень гривень.

Номінал 50 копійок

Більше 10 000 грн колекціонери можуть відати за два різновиди 1992 року виробництва – 2.1Бам та 3Ваг. Перший характеризується малим товстим гербом, замкненим третім зерном першого колоса, верхівкою правого нижнього листа з зазублиною та всього чотирма ягодами у гроні №3. Власники отримають за монету максимум 11 000 грн.

Так само можна продати 3ВАг з гладким гуртом. Копійка має товстий середній зуб тризуба, 4 ягоди в гроні №1 та злиплу з вінком п’яту ягоду. До речі, цей номінал одним з перших карбували на Луганському верстатобудівному заводі, де в той час не було матриць з рифленням.

Цікаво, що поціновувачі цінних монет дорого купують 50 копійок 1994 року різновиду 1.2АЕс. Це настільки рідкісний екземпляр, що його майже неможливо зустріти на аукціонах. Серед особливостей – маленькі отвори у нижній частині тризуба, гурт середнього розміру з вісьмома насічкамита відокремлений від ягоди хвостик у гронах №1, 7, 8. Коштує монета приблизно 14 000 грн.

/ Фото: Violity

Номінал 1 гривня

Дуже рідкісні екземпляри 1992 року, точний тираж невідомий. Їй карбували при налаштуванні обладнання в якості пробної монети, тож в обіг не випускали. Різновид 1.1ААг має гладкий гурт (тоді не було інструменту для нанесення напису), тож вважається незакінченим. Проте коштує 10 000-20 000 грн.

Цікава особливість різновиду 1.1АА1 – дата на гурті відокремлена трьома крапками з обох сторін. Плюс зустрічаються екземпляри, в яких на реверсі вказана дата 1992, а на гурті – 1994 або 1995. Це пояснюється тимчасовим карбуванням англійськими пуансонами. За цей дефект нумізмати можуть заплатити до 20 000 грн.

Нарешті, досить дорого продають монету 1995 року виробництва, яка теж має три крапки на гурті. Йдеться про різновид 2АА2, який коштує 11 000-16 000 грн.

/ Фото: Violity

Раніше сайт Pro Гроші писав, що НБУ випустив нові медалі в серії "Місто героїв". Також ми повідомляли, яку копійку колекціонери готові купити за 15 тис. грн.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі