UA RU

Сума вражає. Скільки Міноборони витратило на скандальну закупівлю курток

Журналісти з'ясували, на яку загальну суму оборонне відомство закупило зимового одягу для військових

Фото: Міноборони, НАБУ, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Гроші

В скандалі довкола Міноборони з'явилися нові подробиці

Фото: Міноборони, НАБУ, Генштаб ЗСУ. Колаж: Pro Гроші

Міністерство оборони України у липні-серпні уклало низку угод на постачання зимового одягу для українських військових. Загальна сума цих замовлень – 1,28 млрд гривень.

Про це повідомляє сайт Наші Гроші, посилаючись на дані з системи держзакупівель Prozorro.

Видання зауважує, що Міноборони таки закупило одяг для щонайменше 235 тисяч військових. Але частину тендерів довелося скасувати через відхилення міністерством усіх пропозицій учасників.

Серед замовлень:

"Це відповідає рівню ціни у скандальних контрактах Міноборони з фірмою "Vector avia". Ця фірма імпортувала з Туреччини штани по 63 долари, куртки по – 86 доларів. При цьому у деяких партіях товару від цієї фірми на загальну суму 9 мільйонів доларів вага зимових курток становила менше 1,46 кілограма", – зауважили журналісти.

Вони також нагадали, що таку вагу заступник міністра оборони Денис Шарапов раніше назвав "нормальною" для зимових курток.

Хто виграв тендери

У повному переліку переможців останніх тендерів Міноборони на зимовий одяг для військових:

При цьому, видання зазнило, що ТОВ "Ніка-текст плюс" вдалося "суттєво збільшити свої тендерні успіхи". Якщо раніше ця фірма вигравала тендери на суму менше 10 млн гривень, то зараз відразу отримала замовлення на 222 млн гривень. Власницю компанії журналісти пов'язують із Олегом Свірко, який у 2015 році очолював тендерний комітет Міністерства оборони, а у березні 2023 року він був обраний до складу Громадської антикорупційної ради при Міністерстві оборони України.

Що відомо про новий скандал довкола закупівель Міноборони

Ми розповідали, що в 2022 році турецька компанія продала літні куртки для ЗСУ під виглядом зимових. Міністерство оборони уклало угоду з турецькою фірмою восени 2022 року про купівлю одягу для українських бійців. Але під час транспортування дивним чином ціна на партію курток підскочила втричі.

З'ясувалося, що постачальником одягу була турецька фірма Vector Avia. Нардеп Ярослав Железняк навів експортні інвойси, наявні в електронній базі e-Arsiv Fatura, та порівняв їх з документами, за якими товари завезли в Україну. Чомусь у Туреччині одна куртка коштувала майже 30 доларів, а після перетину митниці ціна підскочила до 90 доларів.

Та Резніков заявив, що нібито розслідування щодо зимових курток для ЗСУ не відповідає дійсності і опубліковані у ЗМІ інвойси – "це вигадка". Пізніше він запропонував парі тим, хто оприлюлнив ці звинувачення, та пообіцяв, якщо виявиться, що Міністерство оборони справді поставило 180 тис. літніх курток замість зимових, то він подасть у відставку. Натомість, якщо це виявиться неправдою, то нардепка Анастасія Радіна, яка очолює антикорупційний комітет, повинна піти зі своєї посади, а журналіст Михайло Ткач – з видання, на яке зараз працює і три роки не займатися журналістикою.

На фоні цього з'явилися чутки, що президент Володимир Зеленський шукає заміну Резнікову на посаді міністра оборони. Та жодних імен кандидатів поки не називають.

Раніше ми писали про те, що старий тендер Енергоатому виплив назовні. Також ми розповідали, що українців здивували новим тендером на 1,5 млн гривень.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі