UA RU

Що таке дефолт, в яких странах його оголошували та чи загрожує він Україні

Слово дефолт більш відоме, як термін зі світової економіки – коли країна вже не може обслуговувати свої борги, вона оголошує саме цей стан

Фото: Unsplash, Freepik. Колаж: Pro Гроші

Україна не переживала дефолтів, а от у Росії є досвід такого "івенту"

Фото: Unsplash, Freepik. Колаж: Pro Гроші

Зовсім нещодавно в США гриміли баталії членів Конгресу щодо стелі державного боргу країни. Державний борг США сягає за 30 трильйонів доларів і якщо США оголосять дефолт – світову економіку розпатрає, як після ядерної війни.

Втім, США дефолт оголошувати не збираються. А от наші "сусіди" зі Сходу вже колись його переживали. Та й в Україні є думка, що варто оголосити про дефолт та зекономити таким чином кошти на обслуговуванні держборгу (хоча така думка в корні невірна).

Сайт Pro Гроші розбирався, що взагалі таке дефолт, якими можуть бути його наслідки та які країни вдавалися до дефолту.

Державний та технічний дефолт

Дефолт походить від англійського слова default, яке одним зі своїх значень має "невиконання обов’язків". Це стан у кредитних відносинах, що настає, коли позичальник більше не в змозі виконувати свої платіжні зобов'язання перед кредиторами. Слово "дефолт" більш відоме, як термін зі світової економіки – коли країна відмовляється або не може сплачувати свої борги, вона оголошує саме державний дефолт.

Державний дефолт може мати негативні наслідки для економіки, політики та соціальної сфери країни, такі як:

Є також технічний дефолт – він виникає не з волі позичальника, а з волі кредитора. Наприклад, зараз країна не може виконувати зобов'язань перед кредиторами, але можливо, виконає їх у майбутньому. Саме такий дефолт у 2022 році було оголошено Росії, коли американські санкції заборонили будь-яке обслуговування цінних боргових паперів РФ у всьому світі.

Які країни вдавалися до дефолту

Зазвичай країна вдається до дефолту, коли усі інші засоби втримати ситуацію вже вичерпані. Загалом, є кілька прикладів дефолтів, які стали найвідомішими за останні 30 років:

Чи загрожує дефолт Україні?

Жодним чином ні. На обслуговування держборгу в бюджеті грошей вистачає. Щобільше, ще у 2022 році було досягнуто домовленостей щодо реструктуризації частини державного боргу України до кінця війни – і у тому році країна погасила 450 млрд грн. У 2023 році потрібно погасити значно менше – 427 млрд грн.

Тому зараз Україні дефолт не загрожує, попри те, що значну частину потреб країна забезпечує саме за рахунок зовнішніх запозичень.

Раніше сайт Pro Гроші розповідав, чи можна врятувати долари, якщо на грошах з'явилася цвіль. Ще ми писали, чи спіткає США рецесія.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі