Власники землі або орендарі, згідно із українським законодавством, мають сплачувати за неї податок. Ця вимога залишається актуальною навіть під час повномасштабної війни. Проте, є певні категорії громадян, для яких існують винятки.
Про це повідомляє Today.ua.
Який розмір податку на землю
Податкова ставка на земельні ділянки встановлюється в розмірі не більше 3% від їх нормативної грошової оцінки:
- для земель загального користування – не більше 1% їх нормативної грошової оцінки;
- для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% і не більше 1% їх нормативної грошової оцінки;
- для лісових земель – не більше 0,1% їх нормативної грошової оцінки.
У випадку, якщо земельні ділянки розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, нормативна грошова оцінка яких не проводилася, податок встановлюється в розмірі:
- не більше 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
- для сільськогосподарських угідь – не менше 0,3% і не більше 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області;
- для лісових земель – не більше 0,1% нормативної грошової оцінки площі ріллі по області.
Хто звільняється від сплати податків
- особи з інвалідністю I та II групи;
- особи, які виховують трьох і більше дітей молодше 18 років;
- пенсіонери (за віком);
- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- особи, визнані законом постраждалими в результаті Чорнобильської катастрофи;
- на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі при передачі земельних ділянок і земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.
За яку площу землі не треба платити податки
- для ведення особистого сільського господарства – не більше 2 га;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка): у селах – не більше 0,25 га, у селищах – не більше 0,15 га, у містах – не більше 0,10 га;
- для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 га;
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 га;
- для ведення садівництва – не більше 0,12 га;
- не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок і орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), розташовані на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або які тимчасово окуповані Росією.
Які обмеження можуть запровадити на ринку землі
В Україні збираються продовжити до 2029 року дію закону, який забороняє продавати землю для сільськогосподарської діяльності юридичним особам. Відповідний законопроєкт №8295 зареєстрований у Верховній Раді.
Автори законопроєкту вважають, що ці обмеження є необхідними у післявоєнний період. Адже скуповувати землю можуть не тільки українські підприємства, але й іноземні, які зареєструють свої компанії-посередники.
Крім того, скасування заборони на продаж землі юридичним особам, ймовірно, призведе до ситуації, коли в аграрному секторі з'являться монополісти й сформується середовище без конкуренції, що негативно позначиться на економіці держави й на статках українців.
В пояснювальній записці зазначається також, що зараз до кінця не визначений і механізм ціноутворення на ринку землі. Тому зняття заборони може зменшити надходження до бюджету країни.
Раніше ми писали про те, які обмеження можуть запровадити на продаж земельних угідь. Також ми розповідали, які втрати поніс агросектор внаслідок війни.