В Україні повертають довоєнні норми вступу в права спадкування. У нас буде лише шість місяців для того, аби прийняти або відмовитися від спадщини. Раніше на розв'язання всіх питання надавалось до 10 місяців.
Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів № 469.
Довоєнні норми визначення строків прийняття спадщини набувають чинності 19 червня 2023 року. Це передбачено положеннями постанови Кабміну № 469 від 9 травня 2023 року, які набувають чинності через місяць з дня офіційного опублікування документа (відбулося 18 травня 2023 року в газеті "Урядовий кур'єр").
Даним нормативним актом скасовується одне з положень постанови Кабміну від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану".
Таким чином, з 19 червня 2023 року всі питання, пов'язані зі спадщиною, потрібно знову вирішувати протягом шести місяців.
Як змінились правила під час війни
Через воєнний стан останнє місце проживання померлого не має значення — можна звернутися до будь-якого нотаріуса, який працює на підконтрольній Україні території.
Спадкування може відбуватися за заповітом (письмовий документ, в якому людина вказує, кому дістанеться набуте нею майно після її смерті) і за законом (якщо заповіту не було).
Що не можна отримати в спадок:
- особисті немайнові права (наприклад, авторство на книгу або комп’ютерну програму);
- право на відшкодування шкоди, що була завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
- право на аліменти, пенсію, допомогу або інші схожі виплати;
- право на участь в юридичних особах та право членства в громадських організаціях, політичних партіях.
Чи мають онуки право на спадок, якщо немає заповіту
За словами адвоката, якщо померла особа не склала заповіт, то спадщина розподіляється почергово:
- перша черга – батьки, дружина/чоловік та діти померлого;
- друга – бабусі, дідусі та онуки;
- третя – рідні дядько та тітка;
- четверта – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадкової справи.
У такому разі, якщо перед онуками немає попередньої черги, то вони матимуть право на спадщину за законом. Якщо у померлої особи залишається хтось із першої черги, то онуки зможуть отримати спадщину лише за заповітом.
Раніше ми розповідали, хто може посвідчити заповіт, окрім нотаріуса. Також ми писали, як під час війни ділиться спадщина між спадкоємцями першої черги.