UA RU

Мобілізація влітку 2023 року: кого можуть забрати на війну, а кому нададуть відстрочку

Розповідаємо, хто влітку 2023 року може отримати повістку, хто матиме право на відстрочку, а хто зможе звільнитися зі служби

Колаж: Pro Гроші/Дар'я Давиденко

Pro Гроші відповіли на актуальні питання щодо мобілізації цього літа

Колаж: Pro Гроші/Дар'я Давиденко

В Україні подовжено воєнний стан до 18 серпня 2023 року, а це означає, що влітку ще триватиме загальна мобілізація. Тобто, вручити повістку цього літа можуть чоловікам призовного віку від 18 до 60 років, а деякі призовники можуть отримати відстрочку від призову.

Сайт Pro Гроші розповідає про те, що буде з мобілізацією та військовою службою влітку 2023 року.

Кого з чоловіків можуть мобілізувати цього літа?

Протягом літа 2023 року мобілізувати можуть такі категорії громадян:

Також призвати на військову службу можуть:

Зазначається, що обмежено придатні особи під час воєнного стану можуть бути мобілізовані, але за певних умов.

Де можуть вручити повістку?

Адвокат Ростислав Кравець зазначив, що українське законодавство не передбачає місць, де не може бути вручена повістка, адже для цього підходить будь-яке громадське місце.

За його словами, це може бути громадський транспорт, вулиця, підʼїзд тощо. Єдине, на що потрібно звернути увагу, що особа, яка вручає повістку повинна бути належним чином уповноважена посадовими особами територіального центру комплектації та соціальної підтримки для відповідного процесу.

Хто може отримати відстрочку від призову влітку?

Згідно з українським законодавством, існує лише 5 підстав за якими певні громадяни призовного віку можуть отримати відстрочку.

  1. Відстрочка для здобуття освіти – здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти.
  2. Відстрочка для викладання і зайняття наукою – наукові та науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови, що вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки
  3. Відстрочка за професійною діяльністю – народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, працівники органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України.

Відстрочку за сімейними обставинами можуть отримати:

Відстрочка за станом здоров’я надається:

Хто матиме право на звільнення з військової служби влітку?

Згідно із Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу", право на звільнення зі служби мають військовослужбовці у разі наявності однієї з вагомих підстав.

Звільнення за віком

Досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на службі.

Звільнення за станом здоров’я

Військово-лікарська комісія має надати висновок про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

З підстав позбавлення, обмеження волі або позбавлення військового звання

Якщо військовослужбовця було засуджено та обвинувальний вирок суду набрав законної сили.

За сімейними обставинами

Ця підстава передбачає багато підпунктів, які надають право на звільнення військовослужбовцю. Це може бути необхідність виховання дитини з інвалідністю, серйозні хвороби інших родичів, за якими немає кому доглядати.

Раніше ми розповідали, чи можуть мобілізувати опікунів та піклувальників під час війни. Також ми писали, кого можуть призвати в армію лише добровільно. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі