В Україні триває загальна мобілізація, під час якої повістки можуть вручати не тільки чоловікам призовного віку, а й жінкам, які мають медичну освіту. Однак примусово на фронт їх ніхто не відправляє.
Про це заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр в ефірі всеукраїнського телемарафону.
Мобілізація жінок-медиків
Маляр наголосила, що будь-які чутки про примусову мобілізацію жінок – не більше ніж фейк. Дійсно, деякі жінки-медики вже отримали повістки, але для уточнення та, у разі необхідності, оновлення даних.
За словами заступниці міністра оборони, це абсолютно нормальна процедура, яка існувала й у мирний час. Адже, відповідно до законодавства, жінки-медики повинні кожні п'ять років з'являтися у військкоматах та уточнювати свої дані.
"В Україні не мобілізують жінок без їхньої згоди, навіть медиків. І тим паче не відправляють силоміць на передову", – каже Ганна Маляр.
Військовий облік жінок
В Україні відклали до 1 жовтня 2023 року взяття на військовий облік жінок. Восени деякі жінки мають відвідати територіальні центри комплектування (військкомати) з відповідною заявою та іншими документами:
- паспортом або ID-карткою;
- ідентифікаційним номером;
- документом про здобуття спеціальності/професії;
- довідкою з роботи із зазначенням спеціальності, за якою вона працює;
- свідоцтвом про народження дітей/документом про опіку;
- свідоцтвом про шлюб;
- фотокарткою 3х4.
Після звернення жінок до ТЦК на них відкриють особові справи з усіма даними, зокрема про наявність/відсутність:
- протипоказань за станом здоров'я;
- спеціальності або професії, яка є спорідненою з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Перелік є у наказі Міністерства оборони №313.
Серед зазначених в наказі спеціальностей є:
- хімія, хімічні технології та інженерія, біологія;
- телекомунікації та радіотехніка;
- інженерія програмного забезпечення, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, комп’ютерна інженерія, системний аналіз, кібербезпека, мікро- та наносистемна техніка, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології;
- метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка;
- науки про Землю, географія, фізика та астрономія;
- харчові технології, технологія виробництва і перероблення продукції тваринництва;
- забезпечення військ, озброєння та військова техніка, технології легкої промисловості.
Раніше ми розповідали, чи реально під час мобілізації потрапити до конкретної військової частини. Також ми писали, в кого є право служити за місцем проживання. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.