Вартість агропродукції в Україні продовжує змінюватись. Але наша країна навіть за умов повномасштабної війни продовжує експортувати зерно за кордон, тому нам зовсім невигідно, щоб цей товар різко подешевшав.
Сайт Pro Гроші розповідає, за скільки можна купити зерно в Україні 28 червня.
За скільки можна купити тонну зерна в Україні
За даними моніторингового порталу Tripoli.land, вартість зерна є наступною:
- кукурудза – 5 256 грн/т;
- пшениця, 1 клас – 5 063 грн/т;
- пшениця, 2 клас – 5 590 грн/т;
- пшениця, 3 клас – 5 575 грн/т;
- ячмінь – 4 111 грн/т;
- cоя – 16 277 грн/т;
- ріпак – 11 088 грн/т;
- соняшник – 12 985 грн/т (+5 грн).
Чи загрожує українцям дефіцит зернових
За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства Тараса Висоцького, урожай зернових у 2023 році становитиме близько 46 мільйонів тонн. Це на 10-15% менше, ніж роком раніше.
"Але внутрішнє споживання зернових в Україні становить 18 млн тонн. Тому дефіциту зернових для внутрішніх потреб українців не буде", – наголосив Тарас Висоцький.
Що відбувається з імпортом українського зерна
Росія з перших днів повномасштабного вторгнення в Україну контролює морські порти у Чорному морі. Тому Україна, яка до війни вважалася одним із найбільших у світі експортерів зерна, почала шукати альтернативні маршрути постачання своєї агропродукції, зокрема через території Польщі та Румунії.
Але частина української агропродукції, яку отримував Євросоюз, залишалася у найближчих країнах. Тому зерно на внутрішньому ринку ЄС почало стрімко дешевшати, а це викликало обурення серед місцевих фермерів.
Тому деякі країни блоку в односторонньому порядку заблокували імпорт українських зернових. Серед них:
- Польща;
- Угорщина;
- Словаччина;
- Болгарія.
Згодом Європейська комісія офіційно дозволила країнам блокувати збут української пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику на своїй території. У відповідь нашій державі відкрили транзит агропродукції до інших країн.
Також Єврокомісія надала 100 млн євро допомоги постраждалим європейським фермерам.
Раніше сайт Pro Гроші розповідав, як зернова блокада шкодить українській економіці. Ще ми писали, що буде з урожаєм в Україні через теракт на Каховській ГЕС.