В Україні під час загальної мобілізації певні здобувачі освіти мають відстрочку від служби на час навчання. Однак є ті українці, які наразі навчаються дистанційно в іноземних закладах освіти. І саме таких громадян цікавить питання про те, чи можуть їх забрати в лави ЗСУ, якщо вони здобувають освіту не в Україні.
Про це розповіла адвокатка Марина Бекало, пише ТСН.ua.
За її словами, студенти денної або дуальної форми іноземних навчальних закладів також мають право на відстрочку.
"Для чоловіків вступити на навчання в іноземні заклади освіти ще простіше, адже вони не ведуть військовий облік студентів та не зобов’язані дотримуватися українського законодавства. Вартість навчання майже однакова з українськими закладами освіти", – говорить експертка.
Виходить, що отримати законну відстрочку від мобілізації можуть й ті чоловіки, які вступили на денну або дуальну форму навчання навіть за межами країни.
Експертка впевнена, що для того, аби чоловіки не зловживали своїми правами на відстрочку, необхідно внести відповідні зміни до ст. 23 Закону про мобілізацію в частині надання відстрочки студентам та аспірантам.
Кого можуть мобілізувати цього літа
Ми вже писали про те, що мобілізації підлягають:
резервісти;
військовозобов'язані;
особи із запасу віком від 18 до 60 років;
придатні за станом здоров’я;
чоловіки віком від 18 до 27 років можуть бути мобілізовані, якщо вже проходили строкову службу або віднесені до служби запасу другої черги.
Призвати можуть такі категорії громадян:
військових, які проходили строкову службу;
офіцерів запасу, резервістів, інших осіб із досвідом служби;
громадян, які не проходили військову службу;
обмежено придатних під час воєнного стану.
Як оскаржити незаконний призов до армії
Юрист Ілля Шипко радить робити наступне:
заздалегідь підготуйте пакет документів, які дають право на відстрочку. Ви їх маєте подати до вручення мобілізаційного розпорядження;
проконсультуйтеся з фахівцем, щоб розуміти як діяти в тій чи іншій ситуації;
поцікавтеся своїми правами та будьте готові їх відстоювати у разі потреби.
Також памʼятайте, що оскаржити мобілізаційне розпорядження в суді неможливо. Юридично воно лише оповіщає військовозобов’язаного громадянина про необхідність з’явитись у ТЦК та СП у вказану дату. Однак, можна оскаржити висновок ВЛК.
Якщо вас зацікавила дана тема, то більше порад того, як діяти в даній ситуації, читайте в нашому матеріалі за посиланням.
Раніше ми вже розповідали, яку зарплату отримують лікарі та медсестри у 2023 році. Також ми писали, що робити військовому у разі відмови у проходженні ВЛК.
Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.