В аеропорту Варшави запустили нову послугу для пасажирів. Вона знадобиться тим, хто взяв із собою предмети, які не можна перевозити в ручній поклажі.
Про це повідомляє Avianews.
Тепер замість того, щоб викидати речі, заборонені до провезення, їх можна буде відправити додому. Поштомат розташований в зоні прискореного проходження огляду Fast Track.
Як користуватися послугою
Для того, аби потрапити до поштомату, пасажиру потрібно оплатити послугу Fast Track, а потім показати співробітнику служби безпеки предмет, який необхідно відправити додому. Після отримання дозволу від співробітника мандрівник зможе вибрати коробку необхідного розміру, запакувати в неї свою річ і залишити її в поштоматі.
Нова послуга передбачає подвійну плату – за послугу Fast Track та безпосередньо за відправку речі додому. Аеропорт Шопена зазначає, що через поштомат можна відправити речі лише в межах Польщі. Для доставки пасажир може вибрати інший поштомат або зазначити адресу.
Чи реально відновити польоти над Україною під час війни
На весні цього року в Європейській організації безпеки повітряної навігації (Євроконтролю) повідомили, що цивільні літаки в українському небі почнуть літати не раніше 2029 року.
Але в ДП "Украерорух" спростували прогноз європейських колег та зазначили, що польоти реально відновити після перемоги у війні.
"Попри обставини форс-мажору, викликані військовою агресією Російської Федерації, Україна повноцінно готується до відновлення польотів у своєму повітряному просторі", — підкреслили у відомстві.
Що потрібно, аби відновити авіаперельоти
Як ми розповідали раніше, на думку керівника науково-дослідного інституту цивільної авіації "Украеропроект" Кирила Новікова, відповідний план має включати:
- черговість відновлення аеропортів;
- план повернення авіакомпаній та всіх субʼєктів авіаринку та безперешкодний доступ до діяльності в аеропортах;
- приведення до відповідності з нормами ЄС питань вартості авіапального та стандартів обслуговування;
- зменшення податків для субʼєктів господарювання авіагалузі;
- відбудова зруйнованої інфраструктури летовищ;
- розвиток пріоритетних летовищ, створення транзитних хабів;
- створення вантажних аеропортів.
Раніше ми розповідали, за скільки років Україна може стати повноправним членом Європейського Союзу. Також ми писали, чи залишиться гривня національною валютою після вступу України в ЄС.