UA RU

Великі доходи = робота в кайф? Чи справді фріланс виправдовує свою репутацію

Часто люди пасують перед можливістю заробляти фрілансом через незнання його основ

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Бути фрілансером в Україні – вигідно і не так важко, як здається

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Фрілансер – це людина, яка працює на себе та пропонує навички і послуги клієнтам за гроші. Графічні дизайнери, програмісти, художники, письменники, розробники контенту, цифрові маркетологи, журналісти – список можна продовжувати ще довго.

Фріланс стає рішенням, який обирають все більше експертів з багатьох причин: гнучкість та автономія, що не зрівняються зі штатною роботою, зручний процес і стабільне джерело доходу, довгострокові відносини з клієнтами, контроль графіку тощо. На жаль, інколи люди не користуються шансом змінити життя і стати незалежним від роботодавця, бо не розуміють основи діяльності та не знають, чого очікувати від майбутнього.

Сайт Pro Гроші дає відповіді на найбільш розповсюджені питання про фріланс і незалежну роботу в Інтернеті.

Які послуги пропонують фрілансери

У цифровому просторі, де все, що потрібно мати, – ноутбук, підключення до Інтернету та бажання бути корисним, фрілансери можуть надавати величезний спектр позаштатних послуг.

Які недоліки незалежної роботи

З перевагами фрілансу все зрозуміло, проте така діяльність має низку недоліків. Наприклад, буває важко знайти перших клієнтів, коли немає портфоліо і репутації. Плюс доводиться постійно шукати нових клієнтів, щоб отримувати стабільний дохід щомісяця. Тобто ваш заробіток напряму залежить від вміння комунікувати з роботодавцями, продавати себе як фахівця.

Також існує проблема нерівномірного навантаження. Деякі місяці можна бути заваленим роботою і працювати без вихідних, а в інший час – байдикувати. Чудовий спосіб збалансувати це – створювати особисті проєкти, які займатимуть ваш час, коли клієнти закінчуватимуться. Такі проекти збільшують вашу цінність як фрілансера, підвищують вартість послуг і репутацію, дають змогу зрозуміти рівень навичок.

Буває важко розділяти роботу та особисте життя. Це суттєвий недолік. Коли починаєте обмінювати свій час на гроші, нелегко насолоджуватися вільними годинами, оскільки це автоматично означає відсутність заробітку. Ви можете нехтувати стосунками, хобі та іншими важливими частинами життя на користь роботи.

Плюс завжди існує ризик не отримати виплату. З цим стикаються чимало фрілансерів і незалежних підрядників, особливо на початку шляху. Однак чим більше ви набуваєте досвіду, тим краще зможете захистити себе від неприємних ситуацій.

Як розпочати фріланс-діяльність

Визначте свої цілі. Ретельно подумайте, чому взагалі розглядаєте такий крок. Зважте різні варіанти і переконайтеся, що це найкращий шлях для просування вперед. Далі оберіть вигідну нішу, виходячи з інтересів і навичок, визначте, де найкраще можна використати свої вміння. Витратьте час, щоб подумати про галузь і бажаний тип клієнтів.

Коли чітко розумієте, над чим працюєте, легко бути більш зосередженим і вибірковим щодо замовників. Замість того, щоб братися за будь-яку письменницьку роботу, можете працювати лише над статтями для технологічних компаній. Виберіть сферу, яка справді цікавить, і зосередьтеся на тому, щоб стати у ній кращим. Допитливість сприятиме компетентності, тож зможете розширити кар’єру в напрямку, який вам подобається.

Визначте своїх цільових клієнтів. Запитайте себе наступне.

  1. Для яких людей або компаній мої навички є корисними?
  2. Які підприємства можуть дозволити собі платити за послуги?
  3. Хто в цих компаніях приймає рішення, і що я можу дізнатися про їхні демографічні показники та інтереси?
  4. Чи можу я знайти спосіб зв’язатися з ними на особистому рівні?

Встановіть стратегічні ціни на послуги. На початку можна стягувати низьку вартість, а зі збільшенням досвіду, постійним засвоєнням нових знань і швидким вдосконаленням поступово підвищуйте прайс. Коли відточите вміння, здобудете впевненість і завоюєте достатню довіру, попит на вашу роботу зростатиме, як і вартість наданих послуг.

Створіть привабливе портфоліо. Щоб продати себе, слід:

Ви також можете рекламувати себе цільовим клієнтам за допомогою LinkedIn, Twitter або інших платформ і спільнот. Не забувайте просити перших замовників надати відгуки та рекомендації. Щоразу, коли клієнт дзвонить або надсилає електронний лист з подякою за добре виконану роботу, ввічливо запитайте, чи може він створити коротку форму зворотного зв’язку.

Як запобігти вигорянню

Відокремте робочий час від особистого. Таким чином ви можете зосередитися на конкретних питаннях тоді, коли цього потребує ситуація. Шукайте проекти, які дають більше, ніж просто грошову винагороду. Деякі проекти підвищують авторитет, зв’язують вас з новими людьми. Намагайтеся знайти радість у роботі і причину нею займатися, окрім фінансової вигоди.

Зробіть перерву або аутсорсинг деяких проектів, коли відчуваєте, що вигорання близько. Приєднуйтесь до онлайн- та офлайн-спільнот інших фрілансерів. Ви отримаєте підтримку й енергію від групи людей, які думають схоже, і це потужний ключ до збереження мотивації в досягненні бажаної мети.

Складіть графік і структуру дня. Чим менше рішень вам доведеться приймати за добу, тим більше енергії мозок збереже для дійсно вагомих завдань. Використовуйте списки справ або зручні блокноти, щоб відстежувати справи протягом дня. Так ви матимете більше розумового простору.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що професіонали так не роблять: як не варто поводитися на роботі. Також ми повідомляли, що кого шукають найбільше та які зарплати пропонують.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі