В Україні на час воєнного стану було врегульовано призначення і розмір виплат допомоги у зв’язку з безробіттям. Також у квітні 2022 року було ухвалено законопроєкт, який спрощує отримання статусу безробітного та соціальних виплат для ВПО, а також осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях.
Про те, яку допомогу по безробіттю отримують в Україні у 2023 році, розповідає редакція сайту Pro Гроші.
З чого треба починати
Щоб отримувати допомогу у зв'язку з безробіттям, необхідно звернутись до найближчого центру зайнятості. Відповідна заява подається до міського, районного, міськрайонного центру зайнятості або філії регіонального. Заяву на присвоєння статусу безробітного можна оформити:
- у телефонному режимі;
- в електронній формі за допомогою порталу або застосунку "Дія";
- особисто, під час безпосереднього відвідування.
Однак такий спосіб діє лише в період воєнного стану, після його закінчення безробітна особа повинна подати в центр зайнятості оригінали таких документів:
- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися зі строкової військової служби;
- документ про освіту або його копію;
- трудову книжку.
Досить часто ВПО не мають документів, що підтверджують факт звільнення. В таких випадках необхідно подати такі документи:
- заяву про припинення трудових відносин;
- документ, що підтверджує факт припинення зайнятості або відповідне рішення суду в разі припинення трудових відносин у судовому порядку;
- за можливості розрахунковий документ, що підтверджує надсилання зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення.
Допомога по безробіттю починає нараховуватись з першого дня отримання відповідного статусу, а сам статус — з першого дня реєстрації у центрі зайнятості за особистою заявою громадянина України.
Хто може отримати виплати
У 2023 році виплати у зв’язку з безробіттям можна отримати при умові, що страховий стаж протягом 12 місяців до реєстрації особи як безробітної складає не менше 7 місяців. Відповідно до страхового стажу безробітним можуть надавати допомогу на такий строк:
- до 3 років – 180 календарних днів;
- від 3 до 6 років – 210 календарних днів;
- від 6 до 12 років – 240 календарних днів;
- від 12 до 18 років – 270 календарних днів;
- від 18 до 24 років – 300 календарних днів;
- від 24 до 30 років – 330 календарних днів;
- понад 30 років – 360 календарних днів.
Який розмір допомоги по безробіттю
Під час дії воєнного стану розмір виплат не може перевищувати 6 700 грн. Він залежить від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перша половина строку — 100%, а далі — 50%. Важливим моментом є те, що розмір допомоги у зв’язку з безробіттям визначатимуть у відсотках до середньої зарплати залежно від страхового стажу. Однак мінімальний розмір допомоги не може бути меншим за встановлений правлінням Фонду для цієї категорії осіб:
- до 3 років – 50%;
- від 3 до 6 років – 55%;
- від 6 до 12 років – 60%;
- від 12 до 18 років – 65%;
- від 18 до 24 років – 70%;
- від 24 до 30 років – 75%;
- понад 30 років – 80%.
Під час дії воєнного стану допомога по безробіттю громадянам на непідконтрольних територіях може здійснюватися без особистого відвідування особи.
Раніше ми розповідали, що в Україні хочуть підвищити розмір допомоги по безробіттю. Також ми писали, коли вакансії в Україні заполонять ринок праці.