UA RU

Зберігайте рівновагу під час спаду: як захистити себе від коливань на фондовому ринку

Експертка з інвестицій також розповіла про причини, чому виникає спад на фондовому ринку

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Експертка детально розповіла про спад на фондовому ринку

Фото: Pexels. Колаж: Pro Гроші

Досвідчені інвестори не бояться, коли ринок падає, вони просто стежать за тим, щоб зайняти максимально зручне положення, коли ціни знову підуть вгору. Фондовий ринок, як і будь-який інший ринок, схильний до коливань. За періодами зростання неминуче слідують спади, які можуть стати справжнім випробуванням для інвесторів.

Як визначити періоду спаду на фондовому ринку, що робити, аби пережити цей період та у що інвестувати в період кризи, розповіла інвестиційна експертка та лекторка Біржового університету Олеся Твердохліб.

Що означає спад на фондовому ринку

Зазвичай, це стійке зниження цін на акції протягом певного періоду часу. Загальноприйнято вважати, що спад розпочинається, коли індекс фондового ринку S&P500 падає на 20% або більше від свого найвищого значення.

Спади на фондовому ринку часто викликають серйозні страхи та занепокоєння серед інвесторів. Твердохліб пояснила чому так відбувається і як контролювати ці емоції:

Основні причини спаду на фондовому ринку

1. Економічні цикли: бум, спад, депресія, відновлення.

Бум — стійке зростання цін на акції. Економіка процвітає, прибутки компаній зростають, що призводить до підвищення інтересу інвесторів до акцій. Настрої інвесторів оптимістичні, що може призвести до спекуляцій та переоцінки акцій.

Спад — падіння цін на акції. Економіка сповільнюється, прибутки компаній знижуються.

Депресія — найнижча точка економічного циклу. Ціни на акції падають до найнижчих значень..

Відновлення. Економіка починає зростати, прибутки компаній збільшуються, що веде до зростання цін на акції.

*Економічні цикли не мають фіксованої тривалості. Кожен цикл може тривати від кількох років до декількох десятиліть.

За останні 4 роки ми пережили два таких цикли, точками депресій були пандемія та початок війни. У цей період здавалося, що все падає. Інвестори, які аналізували, що відбувається і чому, купували активи (або інвестували в активи) і максимально на цьому заробили, — навела приклад експертка.

2. Споживча активність.

Зменшення споживчої активності (рівень витрат на товари та послуги у господарстві) може призвести до спаду на ринку з наступних причин:

Наприклад, у 2022 році Netflix втратив 200 тис. підписників протягом першого кварталу. Це сталося вперше за 10 років. Компанія пов'язала це зі збільшенням конкуренції та зниженням споживчої активності.

Також можу навести приклад компанії Peloton. Це був одним із найуспішніших виробників велотренажерів та обладнання для домашніх тренувань під час пандемії COVID-19. З ослабленням карантинних обмежень та поверненням людей до спортзалів, попит на продукцію Peloton різко впав. У 2022 році компанія оголосила про збитки в розмірі $1,2 млрд та звільнила 20% своїх працівників.

3. Геополітичні події та глобальні тренди.

Політичні кризи, торгові війни та глобальні кризи можуть спричиняти невпевненість на фондових ринках і призводити до падіння цін. Останні роки, зокрема пандемія у 2020 році та початок війни у 2022 році, негативно вплинули на фондовий ринок, призводячи до зниження котирувань акцій. Проте важливо пам'ятати, що історично після кожної кризи відбувається відновлення та зростання, що приводить ринок до нових максимумів.

Експертка навела кілька прикладів щодо цієї думки:

  1. Глобальна фінансова криза 2008 року, спричинена крахом ринку іпотечних облігацій в США, призвела до рецесії в багатьох країнах світу. Фондові ринки по всьому світу різко впали, втратили близько 50% своєї вартості. Після просідання відбулося відновлення, і ринок зріс до нових історичних максимумів.
  2. Пандемія COVID-19 2020 року негативно вплинула на економіку через карантини та локдауни, які були запроваджені по всьому світу. Відбулося різке зниження по всьому світу, ринки втратили близько 30% своєї вартості. Котирування досить швидко відновилися, і ринок знову виріс до нових вершин.
  3. Війна в Україні 2022 року, що розпочалася з вторгнення Росії в Україну, призвела до невизначеності та волатильності на фондових ринках. Ми спостерігали просідання до -30%. Наразі ми бачимо новий історичний максимум.

Макроекономічні показники, які сигналізують про спад на ринку

Основні правила, як бути захищеними від коливань

У що інвестувати під час кризи

Для того, щоб не втратити гроші, інвестори використовують захисні інструменти. Це надійні активи, ціна яких залишається майже незмінною або навіть зростає у часи кризи або просідання ринку. Також вони здатні принести прибутковість, що сягає або й частково перевищує інфляцію. На які ж фінансові інструменти варто звернути увагу?

1. Облігації з коротким терміном погашення. Американські трежеріс.

2. ETF в нішах, які "в плюсі"від росту інфляції:

Хімічна промисловість:

Металургійна промисловість:

Цінні метали:

3. Inverse ETF, які зростають, коли вартість індексів та акцій падає. Інверсні ETF краще використовувати для хеджування ризиків або спекуляції на короткостроковому падінні ринку.

ProShares UltraPro Short QQQ ETF (SQQQ)

ProShares UltraPro Short S&P 500 ETF (SPXU)

Direxion Daily Technology Bear 3x Shares ETF (TECS)

ProShares Short Bitcoin Strategy ETF (BITI)

Спад ринку — це нормальна частина економічного циклу. Завдяки знанням та підготовці інвестори можуть пережити спад без значних втрат, а іноді навіть заробити на цьому. Реакція на спад ринку може бути ключовим чинником у збереженні та збільшенні капіталу.

Варто враховувати, що не завжди спад ринку означає крах економіки чи крах певних інвестиційних можливостей. Спад може бути результатом корекції після періоду росту, коли ціни активів перебувають на завищеному рівні.

Довгостроково фондовий ринок має тенденцію до зростання, особливо за рахунок сильних великих компаній. Тому варто ретельно підбирати активи для свого інвестиційного портфеля.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі