Під час воєнного стану в Україні діє спрощена процедура проходження медико-соціальної експертизи. Група інвалідності залежить від критерію її встановлення. Але державна соціальна допомога надається всім людям з інвалідністю. Отримати державну соціальну допомогу мають право особи з інвалідністю з дитинства І, ІІ, ІІІ групи та діти з інвалідністю віком до 18 років.
Про це повідомляють ФАКТИ ICTV.
Зазначається, що розмір соціальної допомоги для людей з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю у 2023 році становить:
- людям з інвалідністю з дитинства І групи – 2 093,00 грн (100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- людям з інвалідністю з дитинства ІІ групи – 1 674,40 грн (80% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- людям з інвалідністю з дитинства ІІІ групи – 1 255,80 грн (60% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- дітям з інвалідністю віком до 18 років – 1 465,10 грн (70% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Яка є надбавка до пенсії для людей з інвалідністю з дитинства
Надбавка до державної соціальної допомоги складає:
- На догляд за людиною з інвалідністю з дитинства І групи.
- На догляд за одинокою особою з інвалідністю з дитинства II і III групи, яка за висновком лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
- На догляд за дітьми з інвалідністю.
Розмір надбавки на догляд за людиною з інвалідністю з 1 січня 2023 року становить:
- догляд за особою з інвалідністю І групи підгрупи А – 4 186,00 грн (200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- догляд за особою з інвалідністю І групи підгрупи Б – 2 093,00 грн (100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність);
- догляд за одинокою особою з інвалідністю ІI та IІІ групи, яка, за висновком МСЕК, потребує постійного стороннього догляду – 1 569,75 грн (75% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Надбавка на дітей з інвалідністю:
- догляд за дитиною з інвалідністю віком до 6 років підгрупи А – 4 544,00 грн (у розмірі 200% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку);
- догляд за дитиною з інвалідністю віком від 6 до 18 років підгрупи А – 5 666,00 грн (у розмірі 200% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку).
Наголошується, що щомісячна доплата у сумі 852,10 грн з 01 січня 2023 року може здійснюватися у разі, якщо не вистачає до розміру державної соціальної допомоги з надбавкою на догляд, яка виплачується на дітей з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років.
Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році одержувачам державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства і дітям з інвалідністю, в яких розмір державної соціальної допомоги (з урахуванням надбавок, підвищень, щомісячної державної адресної допомоги) не досягає 2 100 гривень, надається щомісячна доплата до державної соціальної допомоги в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Хто може отримати надбавку на догляд
Надбавка на догляд за людиною з інвалідністю з дитинства та на дітей з інвалідністю у 2023 році може бути надана:
- людям з інвалідністю з дитинства І групи, батькам та одиноким матерям, що виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Надбавка на догляд призначається незалежно від факту роботи, навчання та служби.
- одному з батьків, опікуну, піклувальнику, усиновителям, які не проходять службу, не працюють, не навчаються (окрім заочної форми навчання), не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років.
- одному з батьків, опікуну, піклувальнику, усиновителям, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, або перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати, у разі, якщо дитина з інвалідністю потребує постійного домашнього догляду за умови фактичного догляду за нею.
Остання умова має бути підтверджена довідкою лікарсько-консультативної комісії.
Що робити ФОПам, які отримали інвалідність
Раніше ми вже писали, що деякі ФОПи мають право взагалі не платити за себе єдиний соціальний внесок.
До тих, хто може не сплачувати податок, відносяться:
- ФОП, який отримує пенсію за віком або вислугу років;
- підприємець, що є особою з інвалідністю;
- людина, яка досягла віку, встановленого статтею 26 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та отримує пенсію або соціальну допомогу.
Раніше ми писали про те, хто може супроводжувати осіб з інвалідністю за кордоном. Також ми пояснювали, у яких випадках військові з інвалідністю можуть отримати виплати.