Перша індексація пенсійного забезпечення українців відбулася у березні поточного року та торкнулася понад 10,5 млн осіб. Друга хвиля перерахунку датована 1 червня, остання відбудеться 1 липня. Втім підвищення пенсій стосується не всіх громадян.
Сайт Pro Гроші розповідає, хто не отримає більше пенсійне забезпечення у 2023 році.
Кому підвищать пенсії з 1 липня
Індексація зачепить представників деяких професій, а саме:
- державних службовців;
- науковців;
- працівників органів місцевого самоврядування.
Загалом сума надбавки становитиме 19,7%, тож кінцевий розмір залежить від пенсії, яку отримують працюючі українці. Всього йдеться про перерахунок близько 600 тисячам українцям.
Кому взагалі не підвищать пенсії у 2023 році
Деяким громадянам взагалі не планують змінювати розмір грошового забезпечення. Тож у 2023 році вони не підпадають під індексацію. Мова про чотири категорії:
- працюючих пенсіонерів з недостатнім низьким страховим стажем, розрахована пенсія яких не перевищує 2 100 гривень;
- колишніх працівників прокуратури;
- пенсіонерів з максимальними виплатами за розрахунком – 20 930 гривень;
- пенсіонерів, які отримують щомісячне довічне грошове утримання, зокрема суддів.
Страховий стаж, набутий за кордоном
Якщо людина офіційно працевлаштована на території іншої держави, то відповідно до домовленостей в галузі соціального забезпечення розрахунок пенсійних виплат відбувається з урахуванням того страхового стажу, який набутий в конкретній країні.
Але в разі відсутності необхідного стажу для визначення права на пенсію роки можуть сумуватися. Наприклад, будуть враховувати стаж, отриманий як в Україні, так і в Польщі чи Естонії.
Який середній розмір пенсій у 2023 році
Суми виплат залежать від наявного страхового стажу та надбавок. В середньому понад 10 000 грн отримують лише 9,9% пенсіонерів. Інші відсоткові відношення такі:
- від 5 тисяч гривень — 23,1%;
- від 4 до 5 тисяч гривень — 15,3%;
- від 3 до 4 тисяч гривень — 21,3%;
- від 2 до 3 тисяч гривень — 29,8%.
Зауважимо, в Україні для обчислення пенсії враховують заробітну плату за кожен місяць, аби визначити індивідуальний коефіцієнт через співставлення заробітку конкретної особи з середнім по державі. З початком повномасштабного вторгнення чимало громадян втратили роботу або ж їхні доходи зменшилися. Але закон передбачає виключення тих місяців, які характеризуються невигідним заробітком і можуть негативно вплинути на коефіцієнт.
Раніше сайт Pro Гроші писав, на скільки підвищили виплати працюючим пенсіонерам у 2023 році. Також ми повідомляли, скільки отримують вчителі на пенсії в Україні та розповідали, від чого залежить розмір виплат.