Зарплати викладачів у закладах вищої освіти залежать від їхнього тарифного розряду та окладу. Виплати чітко регламентуються українським законодавством.
Про це йдеться на офіційному сайті Міністерства освіти та науки України.
До закладів вищої освіти в Україні належать:
- коледж (за умови підготовки молодших бакалаврів та/або бакалаврів);
- інститут;
- академія;
- університет.
Який розмір зарплат у викладачів вишів
Зарплата викладачам вишів у 2023 році нараховується згідно з Єдиною тарифною сіткою – вона не змінилась у порівнянні з 2022 роком.
Як правило, в усіх викладачів ЗВО, що належать до науково-педагогічних працівників (переважна більшість), є затверджені індивідуальні плани роботи, серед яких чітко виділені всі 4 складових у годинах за видами робіт:
- навчальна – це робота в аудиторіях, читання лекцій, проведення практичних і семінарських занять. Всі інші 3 складові формально вважаються позааудиторною роботою, хоча вона може проводитися і разом зі студентами ЗВО;
- методична – підготовка методичних вказівок для занять, робочих і навчальних програм, силабусів, навчальних планів тощо;
- організаційна – кураторська робота, участь у засіданнях кафедри, підготовка звітів, участь у різного роду зібраннях, які проводяться у ЗВО та за його межами;
- наукова – це підготовка наукових статей, доповідей на конференціях, проведення різного роду досліджень тощо. Специфіка визначається тією галуззю науки, до якої належить кафедра такого викладача.
Доплати викладачам
Окрім оплати за окладом, викладачі вишів отримують доплати й надбавки, сума яких може перевищувати навіть 50% окладу. У таблиці нижче наведено найбільш поширені надбавки та доплати:
У кого з вчителів найвищі зарплати
Як ми вже писали раніше, найбільші зарплати отримують вчителі з великим досвідом роботи за наявності вищої категорії. На розмір доходів звичайно ж впливає і кількість відпрацьованих годин (проведених уроків).
Окрім базової зарплати, педагоги можуть отримувати додаткові виплати за:
- педагогічну майстерність;
- наукову роботу;
- викладання додаткових предметів;
- класне керівництво.
Також вчителі можуть претендувати на різні види доплат та компенсацій (наприклад, за викладання у важких чи шкідливих умовах, за перевиконання нормативів тощо).
Який розмір доплат і надбавок
Окрім оплати за ставкою, педагоги мають право на доплати й надбавки. Розміри доплат за окремі види роботи встановлюються згідно з Постановою Кабміну № 1391.
Найбільш поширеними доплатами й надбавками у педпрацівників наразі є:
- надбавка за стаж педагогічної (також науково-педагогічної) роботи – 10% (3 роки), 20% (20 років) та 30% (30 років);
- надбавка за престижність праці – 20%;
- доплата за перевірку письмових робіт – 15% (у 1 − 4 класах, незалежно від навантаження), 10 − 20% (у 5 − 12 класах, але тут все залежить від предмета: 20% – мова й література, 15% – математика, 10% – іноземна мова, креслення);
- доплата за класне керівництво – 20% (початкові класи), 25% (старші класи);
- доплати за завідування та керівництво гуртками, лабораторіями тощо – 10 − 15%;
- надбавка за сертифікацію – 20% (протягом строку дії сертифіката).
Скільки заробляють вчителі молодших класів
Більшість вчителів, які проводять уроки, мають 10-14 розряди ЄТС – згідно з даними тарифної сітки — й отримують наступні середні зарплати (з грудня 2021 по грудень 2023 року):
- молодий вчитель без категорії та з малим стажем – 10 574 грн;
- вчитель І категорії – 12 906 грн;
- вчитель вищої категорії – 13 759 грн.
Раніше сайт Pro Гроші писав, хто може отримати компенсацію за втрачений відпочинок. Також ми повідомляли, що в Україні розширили перелік осіб, за яких роботодавці можуть отримати компенсацію.