В Україні триває воєнний стан. Чоловіків призовного віку можуть забрати на фронт для проходження служби. Однак перед цим вони отримають повістку, яка їх про це проінформує. Та варто памʼятати, що документ вам можуть вручити, тільки дотримуючись певних правил.
Голова адвокатського обʼєднання "Кравець і партнери", адвокат Ростислав Кравець пояснив сайту Pro Гроші те, яку повістку можна вважати незаконною.
Якщо вам на вулиці хочуть вручити повістку, то треба звертати увагу на те, хто саме це робить. Адже вручати дані документи мають право лише:
- співробітники центрів комплектування;
- співробітники військкоматів;
- представники органів місцевого самоврядування.
Варто попросити у людини в формі документи, які підтверджують її посаду. Якщо вам відмовилися надати їх, то ви маєте повне право не приймати повістку.
Якщо на вулиці до вас підійшли люди у військовій формі, представилися працівниками військкомату, однак не надали документи, та виписали на місці повістку, то ви можете на неї відмовитися. Для цього треба заповнити відповідний акт у присутності 2-3 свідків, – говорить експерт.
Однак, якщо представник військкомату надав вам відповідні документи, які підтверджують його посаду, та виписав повістку на місці, то ви на неї повинні відреагувати. За порушення вам може загрожувати адміністративна відповідальність.
Вас не відправлять одразу на фронт
Раніше ми вже пояснювали, що коли ви отримали повістку, то це не означає, що вас одразу відправлять на фронт чи в будь-яке інше місце для проходження військової служби. Зазвичай це робиться для того, аби ви зʼявилися в цент комплектування, де треба оновити ваші дані, якщо ви вважаєтеся військовозобов’язаним.
Змушувати — це незаконно
Якщо ж вам вручили повістку та насильно хочуть доставити до ТЦК, то такі дії є незаконними. Представники військкомату не можуть примусово доставляти військовозобовʼязаних навіть, якщо в країні війна.
Якщо ж ви вважаєтеся ухилянтом, бо переховуєтеся від мобілізації, то вас можуть доставити до поліцейського відділку. Все для того, аби скласти протокол про адміністративне порушення. Однак зверніть увагу, що до військкомату вас у такому випадку не мають доставляти.
Також правоохоронці можуть відкрити кримінальне провадження, якщо людина пройшла медкомісію, отримала виклик на виїзд до місця служби й не з’явилася.
Раніше ми розповідали, з якої причини українцям вручають повістки на вулиці. Також ми розповідали, хто може потрапити на службу в 60 років і старше.
Більше про мобілізацію в Україні ви можете прочитати в нашій спецтемі.