В Україні хочуть перевірити шлюби на предмет їхньої активності. Простими словами, чи не фіктивні вони. Це допоможе уникнути схем з отриманням іноземцями громадянства.
Про це повідомила голова Державної міграційної служби України Наталія Науменко.
Службі відомо про випадки, коли іноземці використовують фіктивні шлюби в Україні як одну зі схем для отримання громадянства. ДМСУ намагається боротися з такими людьми.
"Ми постійно працюємо з Мін’юстом, доводимо їм, що потрібно більш жорстко підходити до шлюбів іноземців. Однак їхня позиція така, що йдеться про права людини, і якщо навіть різниця у віці в 40 років, це ж кохання, тому змінювати вони нічого не планують", – пояснила Науменко.
Саме тому ДМСУ пішло іншим шляхом. Співробітники міграційної служби врахували досвід інших країн Європи та розробили законопроєкт, який парламент ухвалив улітку цього року.
"Ми зробили запобіжники для так званого "фіктивного шлюбу", і ми розробляємо зараз процедури перевірки. Яка наша філософія? Ти уклав шлюб – ти маєш на це право. Але це ще не підстава отримати дозвіл на проживання в Україні", – наголосила чиновниця.
Тобто, для того, щоб отримати дозвіл на проживання, іноземець має:
пройти співбесіди з міграційною службою;
довести, що в нього з дружиною є спільний побут, спільна історія стосунків;
довести, що він планує довго жити в шлюбі.
"Тобто треба чіткі й зрозумілі процедури, щоб не було маніпуляцій і зловживань жодною зі сторін", – зазначила очільниця ДМСУ.
Яка відповідальність за фіктивний шлюб
Загалом кримінальної чи адміністративної відповідальності за фіктивний шлюб законодавством України не передбачено.
Наслідком у такому випадку може бути лише той факт, що шлюб стане недійсним за рішенням суду. У цього випадку до такого шлюбу застосують правові наслідки недійсного шлюбу:
подружжя вважається таким, що не існувало;
на спільно набуте майно поширюється режим часткової власності (розмір частки дорівнює розміру участі в придбанні такого майна);
якщо один з подружжя отримував на себе від іншого аліменти – вони підлягають поверненню (але не більш як за останні три роки);
втрачається право проживати в будинку/квартирі другого з подружжя (така особа може бути виселена);
повертається "дівоче" прізвище;
анулюється шлюбний договір та інші документи, підставою для укладення або видачі яких був шлюб.
Більше про це читайте тут.
Раніше ми писали про те, яке саме майно не підлягає розподілу під час розлучення. Також ми розповідали, як хочуть змінити правила розірвання шлюбу у разі домашнього насильства.