У світі розлучення досі залишаються досить поширеною практикою. Причини можуть бути зовсім різні, однак коли справа доходить до самого процесу, то не всі українці знають, які документи треба мати на руках, аби саме розлучення пройшло без проблем.
Про це розповідає юрист Тіна Клецько.
Який перелік документів треба для розлучення
Стандартні документи, що вам треба мати у такому випадку, наступні:
- копія паспортів громадян України;
- РНОКПП;
- оригінал свідоцтва про шлюб;
- копії свідоцтв про народження дітей (якщо вони наявні), позовна заява у двох екземплярах, квитанція із фінансової установи про оплату судового збору, якщо розлучення проводиться через судові органи влади;
- спільна заява про розірвання шлюбу, якщо розлучення проводиться через територіальні органи ДРАЦС;
- судове рішення про визнання громадянина безвісно відсутнім або недієздатним (необхідно подавати лише тоді, коли один із членів подружжя бажає розірвати шлюб відповідно до ст. 107 СКУ).
За словами експертки, кінцевий перелік документів у різних ситуаціях все одно може змінюватися. Все залежить від обраного способу розлучення.
Як сьогодні можна розлучитися в Україні
Загалом є два варіанти:
- Добровільний порядок. Зазвичай цей процес використовується, коли обидва партнери хочуть завершити шлюб і не мають жодних суперечок щодо спільно нажитого майна, оскільки вони вже самостійно його розподілили. Також вони не мають неповнолітніх дітей.
- Судовий порядок. Цей метод використовується, коли подружжя не змогло досягти згоди щодо добровільного поділу спільного майна, або коли у них є неповнолітні діти, чи якщо один із партнерів виступає проти розлучення. Більшість справ про розірвання шлюбу розглядаються саме у судовому порядку.
Якщо ви хочете розірвати шлюб в добровільному порядку, то подружня пара подає спільну заяву до територіальних органів ДРАЦС.
- У випадку, якщо один з подружжя не може особисто подати заяву на розірвання шлюбу через поважні причини (такі, як хвороба, природні катастрофи або смерть близького), інший партнер має право подати цю заяву від його імені, але вона повинна бути нотаріально підтверджена.
- Якщо один із подружжя перебуває в установі виконання покарань, його підпис на заяві про розлучення має засвідчити керівник цієї установи, оскільки за законом таке підтвердження має таку ж силу, як і нотаріальне.
Якщо ви хочете розірвати шлюб в судовому порядку у випадках, то важливо, що дружина не повинна бути вагітною (термін вагітності значення особливого немає) або, якщо не сплинув 1 рік після народження дитини, то розлучитися не можливо, каже експертка.
Раніше ми писали, як уникнути поділу активів при розлученні, а також які способи передачі майна нащадкам існують в Україні.