Під час воєнного стану деякі чоловіки призовного віку мають право на отримання відстрочки від мобілізації за особливих обставин. Зокрема, певні підприємства можуть надати своїм військовозобов'язаним працівникам таку відстрочку у вигляді бронювання.
Чи можуть заброньовані працівники виїжджати за кордон під час війни, розповіли юристи благодійного фонду "Право на захист" у Facebook.
Чи може перетинати кордон військовозобов'язаний, який має бронь?
Згідно з п. 2-14 "Правил перетинання державного кордону громадянами України", посадові особи, заброньовані працівники та представники суб'єктів господарювання мають право на перетин державного кордону за наявності відповідних рішень про службові відрядження.
Таким чином виходить, що заброньованим працівникам дозволено виїжджати за кордон за робочими обставинами, а саме – у відрядження. Для цього їм потрібно надати певний пакет документів:
- посвідчення особи, яка перебуває на спеціальному обліку;
- витяг з Наказу Міністерства економіки України в порядку, визначеному Постановою КМУ № 194;
- документи, які засвідчують службову мету перетину кордону, тобто документи про відрядження.
В останньому випадку таким документом може бути витяг з наказу, посвідчення про відрядження, лист-звернення до Державної прикордонної служби, у якому керівник підприємства, установи чи організації зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов'язків за кордоном.
Отже, заброньованим працівникам заборонено перетинати державний кордон з особистих потреб, оскільки на період дії воєнного стану обмежено право на виїзд за кордон для чоловіків призовного віку від 18 до 60 років.
Які підприємства можуть бронювати військовозобов'язаних працівників?
Існують певні критерії, яким повинні відповідати організації для можливості надати бронювання. Документ визначає, в яких випадках підприємство отримує статус критично важливого для функціонування економіки, а саме:
- компанія підтримує і супроводжує інвестиційні проєкти згідно з рішеннями Кабміну та Мінекономіки;
- реалізує державну політику відповідно до законів України;
- отримує фінансову підтримку від держави у вигляді грантів;
- виконує роботу чи надає послуги для Мінекономіки на договірних засадах (строком не менше шести місяців);
- установа прямо підпорядковується Міністерству економіки й виконує державні замовлення;
- працює в межах трьох і більше областей України у сфері, реалізацією якої займається Мінекономіки.
Раніше ми розповідали, у якому випадку бронювання не звільнить від служби. Також ми писали, яких помилок припускаються підприємства під час бронювання. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.