Втратити працездатність можна через різноманітні захворювання і травми, тож тоді виникає необхідність оформити інвалідність. В Україні це питання з початком повномасштабної війни стало ще більш актуальним, адже деякі українці покинули рідні домівки, переїхавши в інші регіони, а хтось пішов на фронт боронити державу.
Тож у пресслужбі Міністерства охорони здоров'я розповіли, які наразі діють критерії для оформлення громадянами інвалідності.
Які існують критерії для призначення інвалідності
Отже, групу інвалідності призначають, зважаючи на ступінь порушення функції органів і систем організму людини. Також медики оцінюють, наскільки обмежена життєдіяльність пацієнта.
Загалом в Україні розрізняють три групи інвалідності — I, II та III. І для призначення кожної із груп існують окремі критерії.
Так, до I групи інвалідності (підгрупи А і Б) належать люди, стан здоров'я яких оцінюється як найважчий. Тобто, такі люди не здатні до самообслуговування й потребують постійного стороннього догляду. Критеріями встановлення I групи інвалідності є також нездатність до:
- самообслуговування;
- самостійного пересування;
- орієнтації (дезорієнтація);
- спілкування;
- контролювання своєї поведінки;
- навчання тощо.
ІI групу інвалідності призначають, якщо людина має обмеження щодо:
- самообслуговування (не може обходитися без допоміжних засобів або допомоги інших осіб);
- самостійного пересування;
- здібності до навчання, роботи, орієнтації або до спілкування;
- здатності частково чи повністю контролювати свою поведінку.
І, нарешті, III групу інвалідності призначають, коли:
- людина потребує використання допоміжних засобів;
- не здатна самостійно пересуватися (робить це з великою втратою часу);
- не може навчатися (але може навчатися у закладах загального типу, з дотриманнями спеціального режиму навчального процесу або за допомоги інших осіб);
- людина непрацездатна працювати (або у неї частково втрачена можливість для повноцінної трудової діяльності);
- не може орієнтуватися, спілкуватися.
Зазначимо, що рішення про встановлення тієї чи іншої групи інвалідності ухвалюється на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.
Як відбуваються огляди людей з інвалідністю під час війни
Повторні огляди не проводяться на весь час дії воєнного стану та впродовж 6 місяців після його припинення. При цьому всі виплати та пільги для людей з інвалідністю зберігаються.
Також на період дії воєнного стану на території України процедура проведення медико-соціальної експертизи (МСЕК) спрощена. Наразі МСЕК працює за принципом екстериторіальності. Тобто, якщо людина не може особисто прибути на огляд, то експертна комісія вирішує питання призначення інвалідності заочно, після отримання направлення лікарсько-консультативної комісії.
Раніше ми розповідали, як ВПО можуть підтвердити інвалідність під час війни. Також ми писали, чи можуть мобілізувати людей з інвалідністю ІІІ групи.