Через повномасштабне вторгнення країни-агресора в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. На жаль, трапляється так, що військові отримують поранення на фронті або ж після надання медичної допомоги різко погіршується стан здоров’я.
Сайт Pro Гроші розбирався, як бути чоловікові, якого військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала придатним до служби, але йому раптово стало стало зле або загострились хронічні захворювання.
Згідно з довідником військовослужбовця, якщо він потребує екстреної невідкладної меддопомоги (наприклад, через травму, нещасний випадок, загрозливий для життя стан) потрібно:
- зателефонувати за номером 103 або звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я;
- повідомити свого безпосереднього командира про захворювання або попросити медпрацівників повідомити найближчий ТЦК та СП про місце свого перебування із зазначенням облікових даних для подальшого повідомлення у вашу військову частину;
- після надання медичної допомоги дотримуйтеся рекомендацій лікаря: повернутись до служби/звернутися до найближчого закладу охорони здоров’я в системі МОУ з повідомленням безпосереднього командира.
Що робити у разі загострення хронічних захворювань
При загостренні хронічних захворювань (станах, що не загрожують здоров’ю і життю) необхідно:
- звернутися до безпосереднього командира і повідомити про захворювання та про те, що будете звертатися до закладу охорони здоров’я;
- того ж дня звернутися за консультацією до лікаря;
- повідомити командира про результати обстеження. Ваші подальші дії залежать від результатів;
- якщо результати обстежень вказують на задовільний стан здоров’я або свідчать про необхідність планового лікування, необхідно повертатись до військової частини та за необхідності звертатися до начмеда військової частини;
- якщо ж результати обстежень підтверджують необхідність надання екстреної медичної допомоги, керуйся пунктом 1.
Кого не мобілізують примусово
Як ми розповідали раніше, законодавством гарантовано право на відстрочку усім категоріям чоловіків та жінок, вказаних у статті 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відстрочку дають:
за станом здоров’я;
для навчання;
через бронювання на роботі;
для викладання або заняття наукою;
за професійною діяльністю;
за сімейними обставинами.
Раніше ми вже розповідали, яку зарплату отримують лікарі та медсестри у 2023 році. Також ми писали, що робити військовому у разі відмови у проходженні ВЛК. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.