У нашій країні вже понад рік триває повномасштабна війна. Багато чоловіків підписали контракт із Збройними силами України та відправилися на фронт захищати Україну від російських загарбників.
Сайт Pro Гроші розбирався, як триває загальна мобілізація в Україні в червні 2023 року та про що варто знати військовозобов'язаним.
Кого заберуть на війну влітку в першу чергу
За словами начальника Харківського ОТЦК полковник Володимира Арапа, влітку мають намір мобілізувати в першу чергу чоловіків із військовим досвідом. Також в армії є великий попит є на людей, які володіють іноземними мовами.
Полковник уточнив, що в лавах ЗСУ зараз гостро необхідні люди, які володіють іноземними мовами. Таким чином це дозволить військовослужбовцям співпрацювати з інструкторами з різних країн, які допомагають опановувати новітні види озброєння, отриманого від міжнародних партнерів.
"Зараз є попит на громадян, які на високому рівні володіють англійською, німецькою та французькою мовами", – доповнив начальник Харківського ОТЦК.
Кого не мобілізують примусово
Як ми розповідали раніше, законодавством гарантовано право на відстрочку усім категоріям чоловіків та жінок, вказаних у статті 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Відстрочку дають:
за станом здоров’я;
для навчання;
через бронювання на роботі;
для викладання або заняття наукою;
за професійною діяльністю;
за сімейними обставинами.
Чому відправляють на медкомісію повторно
За словами адвоката Андрія Карпенка, всі чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати повістку від територіального центру комплектування та соціальної підтримки. А там їх обов'язково відправляють на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).
"Загалом висновок ВЛК дійсний 12 місяців. Під час воєнного стану повторну медкомісію проходять навіть ті, хто пройшов її планово, незадовго до мобілізації. За цей період обставини могли змінитися, і людина, яку визнавали раніше придатною, може, наприклад, тепер мати причини відстрочки або навпаки. Висновок: ТЦК мають призначити нову ВЛК для військовозобов'язаного в разі, якщо від часу останнього проходження ВЛК минуло 12 місяців", - пояснив Карпенко.
Він додав, що якщо людина не згодна з рішенням ВЛК, то його можна оскаржити.
Як відбувається процес бронювання працівників
- Спочатку роботодавець надсилає пропозицію щодо бронювання до органу державної влади, що здійснює управління у відповідній сфері або галузі національної економіки, або до інших державних органів (наприклад, військової адміністрації). Окрім цього, необхідно додати листа у довільній формі, у якому обґрунтувати бронювання. Подати пропозиції зазвичай можна у письмовій або електронній формі (зокрема, надіславши електронною поштою).
- Органи державної влади узгоджують отримані пропозиції з Міноборони та подають їх Міністерству економіки України разом з обґрунтуванням.
- Мінекономіки узагальнює подані пропозиції, впродовж 1 робочого дня ухвалює відповідне рішення та надсилає його копію Міноборони, а також державному органу, від якого була отримана пропозиція.
- Міністерство оборони через Генеральний штаб Збройних Сил в одноденний строк надсилає до ТЦК витяги з наказів Мінекономіки.
- ТЦК за місцем розташування підприємства оформлює бронювання: бере заброньованих військовозобов’язаних на спеціальний військовий облік, оформлює їм повідомлення про взяття на такий облік та посвідчення про відстрочку від призову.
Яким чоловікам можна виїхати за кордон
Під час воєнного стану, перетинати кордон можуть чоловіки призовного віку, які:
мають матір або батька першої ступені спорідненості, а також батьків подружжя (як і зі сторони чоловіка, так і дружини), котрі є інвалідами 1 та 2 групи та планують перетинати кордон в супроводі одного з таких батьків;
постійно доглядають за людиною з інвалідністю 1 та 2 групи та супроводжують її для виїзду за межі України. У цьому випадку треба документи, які підтверджують отримання грошей за догляд. Також треба акт, де зазначається, що ви дійсно доглядаєте за одним з батьків;
потребують постійного догляду через супровід одного із родичів сімʼї першого ступеня спорідненості. Тобто ті люди, які постійно потребують догляду, можуть подорожувати за кордоном разом зі своїм батьком, матір'ю, дружиною, чоловіком, сином або дочкою (навіть, якщо вони були усиновленими). Памʼятайте, що треба мати документи, які підтверджують ваш родинний зв'язок та необхідність такого догляду;
мають на постійному утриманні 3 і більше дітей, яким ще не виповнилося 18 років. Діти можуть бути від різних шлюбів, але законодавчо має бути встановлений факт перебування дітей на вашому утриманні. Документи, які необхідні для підтвердження – посвідчення багатодітного батька.
Якщо чоловік 18 – 60 років хоче виїхати за кордон через інвалідність батьків, тещі чи тестя та у їхньому супроводі, то треба мати такі документи:
довідку, де вказано, що така ви є дійсно сином або донькою для осіб з інвалідністю;
документи, які будуть підтверджувати інвалідність ваших родичів;
довідка, де вказані дані про однакове місце фактичного проживання осіб, які планують виїхати за кордон та їх батьків.
Раніше ми розповідали, з якими проблемами стикаються військовозобов’язані під час проходження ВЛК. Більше про мобілізацію в Україні читайте в нашій спецтемі.