UA RU

Інфляція в Україні: в НБУ розповіли, наскільки знецінилася нацвалюта

Менше за все дорожчали харчові продукти, оскільки виросла пропозиція, а ланцюжки виробництва та логістики почали відновлюватися

Фото: Національний банк України Колаж: Pro Гроші

Тиск на національну валюту поступово зменшується попри війну

Фото: Національний банк України Колаж: Pro Гроші

В Україні зменшуються темпи інфляції національної валюти – причому значно швидше, аніж передбачалося раніше. Основними факторами, що сприяють цьому процесу, є підвищення пропозиції продовольчих товарів, посилення гривні на готівковому валютному ринку та поліпшення курсових очікувань.

Про це повідомляється у Макроекономічному та монетарному огляді Національного банку України за червень 2023 року.

Що дорожчало, а що дешевшало

Згідно з опублікованим графіком, інфляція у річному вимірі скоротилася нижче 15%. Менше за все дорожчали харчі – завдяки тому, що зменшився вплив витрат виробника на сировину та пальне, а логістичні та виробничі мережі почали поступове відновлення попри війну.

НБУ навів кілька фактів щодо цін на харчі:

У червні тривало зниження цін на пальне завдяки наявності великих запасів. Також посилилася конкуренція, світові ціни на нафту впали, а база порівняння була доволі високою.

Швидке сповільнення зростання цін на алкогольні напої пов’язане з помірним попитом та поліпшенням курсових очікувань на фоні ефекту бази порівняння. Тютюнові вироби також дорожчали трохи повільніше.

"Крім курсового чинника, це, можливо, висвітлює тиск з боку нелегальної пропозиції" – відзначає НБУ.

Також у червні було підвищено ціни на електроенергію. І хоча підвищення було більше, ніж очікував Нацбанк, це не завадило відчутному уповільненню інфляції.

Нагадаємо – дуже схоже, що цього року інфляційні процеси будуть не такими глибокими. Наприклад, зараз інфляція в Україні сповільнюється, що було дуже помітно за підсумками травня.

Раніше ми писали, яким був рівень інфляції на початку квітня цього року. А ще ми розповідали, чи може виникнути в Україні нова паливна криза.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі