Через повномасштабне вторгнення українська економіка досить просіла. Наразі економічно активними є близько 11,7 млн українців. З них працюють орієнтовно 9,3 млн. Ще майже 2,7 млн – безробітні.
Такі дані оприлюднили експерти Українського інституту майбутнього (UIF) під час презентації "Прогнозу економіки України на 2023-2024 роки".
Експерти вважають, що в майбутньому ці показники будуть лише погіршуватися. Якщо населення продовжить емігрувати, то не буде кому створювати ВВП в Україні, сплачувати податки. Через це країна не зможе не лише обслуговувати бюджет, а й виконувати соціальні зобов’язання.
"Дефіцит трудових ресурсів призведе до підвищення податків, бо це природно. Якщо на одну працюючу людину припадатиме дві непрацюючих, щоб їх забезпечити, доведеться посилювати податкове навантаження. Відтак, звідси матимемо фіскалізацію економіки", – говорить експертка економічних програм UIF Яна Лаврик.
Наразі в Україні є близько 28,5 млн людей. Але важлива не загальна цифра, а структура, адже серед усіх цих 28,5 мільйонів виходить, що 16,8 мільйона це економічно неактивне населення – пенсіонери, діти.
Економічно активними є десь 11,7 мільйона людей. Однак слід зауважити, що працюють реально з них тільки орієнтовно 9-9,3 мільйона. Якщо від цієї цифри відняти ще й бюджетників, то залишається 6-7 мільйонів людей, які везуть на собі всю економіку.
Що буде з інфляцією
Раніше голова НБУ Андрій Пишний казав, що у травні темпи інфляції сповільнилися до 15,3% у річному вимірі. Крім ефекту бази порівняння, цьому сприяла достатня пропозиція продовольства та пального, зміцнення готівкового курсу гривні, а також поліпшення інфляційних та курсових очікувань.
Водночас, попри сповільнення загальної інфляції, фундаментальний інфляційний тиск залишається доволі високим. НБУ очікує, що зниження інфляції триватиме завдяки:
- налагодженню логістики;
- зниженню цін на світових товарних ринках;
- послідовній монетарній політиці.
Прогноз Світового банку
Також Світовий банк оприлюднив свій прогноз щодо ВВП України на 2023 рік. На думку аналітиків, зростання внутрішнього валового продукту складе всього 2%.
Хоча ще у січні фахівці очікували, що ВВП України зросте до 3,3%. Зараз думка аналітиків змінилася через атаки росіян на українську енергетичну інфраструктуру, які відбувалися наприкінці минулого року.
Більше інформації ви знайдете в нашому матеріалі за посиланням.
Раніше ми розповідали, чому українцям можуть не виплатити гроші на відбудову житла. Також ми пояснювали, як українцям отримати 11 600 гривень допомоги.