Війна Росії проти України, звісно ж, позначилася на цінах. Українці вже сповна відчули на собі інфляцію у 2022 році та схоже, що цього року інфляційні процеси будуть не такими глибокими. Наприклад, зараз інфляція в Україні сповільнюється.
За даними Держстату, у травні 2023 року рівень інфляції зупинився на рівні 15,3% у річному вираженні, що на 2,6 процентних пунктів менше, ніж у квітні.
Як змінилися ціни
За рік в Україні суттєво додали у ціні продукти харчування та напої – на 20,1%. Найбільше подорожчали яйця – на 124,9%. А також:
- овочі – на 28,1%;
- м'ясо та м'ясні продукти – на 24,1%;
- риба та продукти з риби – на 22,3%.
Цікаво, що в рамках місячного розрізу яйця подешевшали. У травні порівняно з квітнем ціна на них знизилася на 22,7%. Втім, цього виявилося замало, аби нівелювати рекордне подорожчання.
Щодо інших продуктів, то річне подорожчання коливалося в діапазоні від 7,4% до 21%. Лише соняшникова олія подешевшала за рік на 0,5%.
Здорожчали для українців алкогольні напої та тютюнові вироби. Так, в останній місяць весни цінники стали більшими на 1,2%.. Натомість одяг та взуття подешевшали на 1,6%, зокрема взуття – на 1,9%, одяг – на 1,4%.
Чому війна провокує подорожчання продуктів
Завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Інна Сало називає чинники, пов'язані з війною, які впливають на подорожчання продуктів:
- підвищений попит на продукти першої необхідності та тривалого зберігання;
- порушення логістичних ланцюгів і взаємозв'язків між учасниками ринку та відсутність реальних можливостей налагодження логістики;
- подорожчання пального та ріст цін на енергоносії;
- девальвація нацвалюти та стрімке зростання курсу долара та євро;
- втрата поголів'я і виробництва;
- відсутність або подорожчання кормів і підвищення вартості ветеринарних препаратів.
Чи зростає зарплата українців
Отже, ціни після серйозного зростання у 2022 році починають потроху стабілізуватися. Натомість зарплати українців з початку 2023 року зросла на 10%, а саме з 15 000 до 16 500 гривень.
Наприклад, у Дніпропетровській області розмір середньої заробітної плати зріс з 15 000 до 16 000 гривень, у Київському регіоні – з 18 000 до 18 200 гривень, в Одеській області – з 15 500 до 16 000 гривень.
Раніше ми писали, яким був рівень інфляції на початку квітня цього року. А ще ми розповідали, чи може виникнути в Україні нова паливна криза.