В Україні хочуть розробити механізм, за допомогою якого влада зможе робити запит на екстрадицію чоловіків призовного віку, які незаконно виїхали за кордон під час воєнного стану. Проте розробка даної процедури займе багато часу, не менш ніж рік.
Про це в ефірі телемарафону "UA Разом" розповів лідер фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
Незаконний виїзд за кордон
Після того, як відповідний механізм вже запрацює, чоловіки, які виїхали за кордон під час війни за фальшивими документами, нестимуть кримінальну відповідальність, а разом з ними й представники ТЦК, які отримували хабар за підробку дозволу на виїзд.
"Буде багато роботи у правоохоронних органів, які мають все це правильно оформити, легалізувати всі докази та на їхній підставі звинувачувати", – зазначив Арахамія.
За його словами, всі особи, які брали у цьому участь, відповідатимуть перед судом за дачу/отримання хабаря, незаконний перетин кордону та ухилення від військового призову.
Найскладнішим процесом буде залучення українських чоловіків, які фактично перебувають на території іншої держави, але перспектива міжнародно-правової допомоги вже неухильно розвивається.
"Тобто в усіх країнах, окрім, можливо, Росії, наші правоохоронні органи зможуть прийти, зробити запити на екстрадицію таких людей та привезти їх в Україну, щоб вони понесли відповідальність", – пояснив нардеп.
Хто має право на перетин державного кордону під час війни
Згідно з українським законодавством, чоловіки призовного віку від 18 до 60 років можуть виїжджати за кордон у певних випадках. Зокрема:
- за станом здоров'я (наприклад, на лікування);
- через сімейні обставини;
- через свою професійну діяльність;
- у разі виключення з військового обліку;
- через особливі обставини.
Перетинати державний кордон під час воєнного стану можуть також військові, які мають на це дозвіл, та волонтери, які допомагають нашим захисникам.
Для кого хочуть змінити правила виїзду за кордон
В Україні пропонують обмежити виїзд юнаків у віці від 16 до 18 років. Автори законопроєкту хочуть дозволити підліткам перетинати кордон:
- у супроводі одного з батьків та за згодою другого;
- у супроводі довіреної особи;
- якщо йдеться про дитину-сироту або дитину, позбавленого батьківського піклування — з дозволу органу опіки та турботи, який надаватиметься в порядку, визначеному Кабміном.
Таке обмеження має усунути ситуації, коли європейські соцслужби через відмінності у законодавстві забирають неповнолітніх дітей в українських біженців.
Раніше ми розповідали, як влада повертатиме українців з-за кордону. Також ми писали, хто зможе скористатися послабленою процедурою виїзду за кордон.