Навесні 2023 року інфляція в Україні буде стрімко знижуватися через жорстку монетарну політику Нацбанку, уповільнення темпів світової інфляції та подальшу адаптацію бізнесу.
Про це розповів очільник регулятора Андрій Пишний Економічній правді.
"Стримуватиме зростання цін і все ще слабкий споживчий попит, який в умовах дефіциту електроенергії переорієнтовується на нагальні потреби", — додав він.
Інфляційний прогноз Нацбанку-2023
За його словами, інфляційний прогноз НБУ на 2023 рік — зниження до 18,7%. Наступного року інфляція сповільниться до 10,4%, а у 2025-му — до 6,7%. Відтак вона впритул наблизиться до цільового діапазону 4-6%.
"НБУ не планує змінювати свою інфляційну ціль, адже саме такий діапазон є оптимальним, щоб, з одного боку, запобігти швидкому знеціненню заощаджень, а з іншого — дати змогу економіці працювати й розвиватися. Для реалізації прогнозу облікова ставка ще тривалий час зберігатиметься на рівні 25%", – сказав Пишний.
Що впливає на зростання вартості продуктів під час війни
Завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Інна Сало визначає такі, пов'язані з війною фактори, що впливають на зростання вартості продуктів:
- підвищений попит на продукти першої необхідності та тривалого зберігання;
- порушення логістичних ланцюгів і взаємозв'язків між учасниками ринку та відсутність реальних можливостей налагодження логістики;
- подорожчання пального та ріст цін на енергоносії;
- девальвація нацвалюти та стрімке зростання курсу долара та євро;
- втрата поголів'я і виробництва;
- відсутність або подорожчання кормів і підвищення вартості ветеринарних препаратів.
Додатково почав сприяти зростанню цін російський енергетичний терор, що триває з 10 жовтня 2022 року.
Які фактори стримують інфляцію
На тлі подорожчання низки продуктів вартість електроенергії та природного газу для населення не змінилася, а гаряча вода й опалення у жовтні проти вересня подешевшали на 0,2%.
Голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук зазначає, що важливим фактом є стабілізація цін на паливо, які практично не змінилися у жовтні та листопаді, але їх зростання у річному обчисленні становить 62%.
У НБУ очікують, що інфляція й надалі поступово знижуватиметься у 2023 році. Свідченням цього є, зокрема, подальше прискорення базової інфляції через перенесення вищих виробничих витрат бізнесу.
Раніше ми розповідали, чи відпустить НБУ курс долара. Також ми писали, чому в Нацбанку б’ють на сполох через вже надруковані гривні.