В Україні відбудуться зміни у діючих валютних обмеженнях, вони передбачають як пом'якшення ряду обмежень, так і нові заходи, спрямовані на запобігання непродуктивному відпливу капіталу з країни. Нововведення набудуть чинності з 10 вересня 2024 року.
Про це йдеться у пресслужбі Національного банку України (НБУ).
НБУ посилить деякі валютні обмеження
Задля збереження міжнародних резервів НБУ запровадив посилення валютних обмежень. Це допоможе зберегти міжнародні резерви та підтримати стабільність валютного ринку, що сприятиме поступовому пом'якшенню обмежень.
Посилення стосуватиметься розрахунків за кордоном із використанням платіжних карток українських банків для оплати певних товарів і послуг. Регулятор дозволив витрачати 100 тисяч гривень на місяць для покупки:
- годинників;
- ювелірних виробів;
- виробів зі срібла;
- коштовного каміння.
Також введено ліміт у 500 тисяч гривень для розрахунків з агентами з нерухомості за кордоном. Цей ліміт задовольняє потреби 98% клієнтів та допоможе уникнути великого відтоку капіталу з України.
Які ще нововведення вводить НБУ
"Пом'якшення валютних обмежень підтримає обороноздатність країни, роботу українських підприємств та Ядерного страхового пулу", – повідомили в регуляторі.
- Купівля та переказ іноземної валюти для покриття викидів діоксиду вуглецю.
Українські державні підприємства отримали можливість купувати валюту для компенсації викидів діоксиду вуглецю, пов'язаних з авіаційною діяльністю. Це дозволить підтримувати оборонні закупівлі та продовжувати авіаперевезення за кордоном, що є важливим для військово-технічної співпраці з ЄС.
- Виплати за договорами перестрахування з ядерними страховими пулами.
НБУ дозволить здійснювати всі необхідні платежі за договорами перестрахування з іноземними ядерними страховими пулами. Це важливий крок для забезпечення стабільної роботи Ядерного страхового пулу України, оскільки можна буде сплачувати не лише премії, але й бонуси за беззбитковість.
- Підтримка електронної комерції та малого бізнесу.
Для українських суб'єктів електронної комерції, які працюють на ринку ЄС, НБУ дозволяє купувати валюту для сплати податку на додану вартість (ПДВ).
Це допоможе малому та середньому бізнесу активніше просувати українську продукцію на європейських торговельних майданчиках, що, своєю чергою, зміцнить економічні позиції України на міжнародній арені. Валютні операції для цих цілей не матимуть негативного впливу на міжнародні резерви.
- Компенсація купонних платежів за єврооблігаціями.
Українські підприємства зможуть компенсувати купонні платежі за єврооблігаціями, що були сплачені після початку повномасштабної війни (з 24 лютого 2022 року до 9 липня 2024 року).
Важливо, що ці операції дозволені лише шляхом використання власних валютних коштів бізнесу, що виключає ризики для міжнародних резервів України. Операції доступні лише підприємствам без порушень валютного нагляду за експортом за останні 12 місяців, що стимулюватиме своєчасне повернення валютної виторгу.
Раніше ми повідомляли, як міжнародна допомога впливає на валютний ринок. Також ми писали, як захиститися від кеш-трепінгу і скімінгу.