UA RU

ЗРК NASAMS в Україні: що це таке та скільки коштує батарея "насамсів"

NASAMS – це пересувний зенітний ракетний комплекс середньої дальності, який призначений для ураження повітряних цілей на малих та середніх висотах

Фото: Вікіпедія, US Military News. Колаж: Pro Гроші

ЗРК NASAMS – це сучасний, а значить, доволі недешевий комплекс

Фото: Вікіпедія, US Military News. Колаж: Pro Гроші

Україна отримала від західних союзників багато сучасної зброї, в тому числі критично важливу – комплекси протиповітряної оборони. Серед них – норвезько-американський комплекс NASAMS, який на сьогодні є одним з найбільш ефективних засобів боротьби України з російським ракетним терором.

Сайт Pro Гроші зібрав все, що відомо про комплекс NASAMS, а головне – про його ціну.

Родом з Норвегії

NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System) – це пересувний зенітний ракетний комплекс середньої дальності, який призначений для ураження повітряних цілей на малих та середніх висотах у будь-яких погодних умовах. Комплекс розроблений норвезькою компанією Kongsberg Defence & Aerospace та американською компанією Raytheon. Він використовує усі типи американських ракет AIM-120 AMRAAM – завдяки NASAMS ці авіаційні ракети можуть бути запущені з поверхні.

Комплекс складається з наступних елементів:

NASAMS має високу мобільність, живучість та сумісність з іншими системами ППО. Він може протидіяти різноманітним цілям, таким як:

Він також може використовувати стандартний для сил НАТО протокол Link 16 для обміну інформацією з іншими системами ППО.

Наразі існує кілька модифікацій цієї системи ППО: це NASAMS-I (1998 рік), NASAMS-II (2008 рік) та NASAMS-III (2019 рік). Україна отримала модифікацію NASAMS-II в рамках контракту на постачання кількох батарей цих систем ППО на суму в 125 млн доларів США.

Скільки коштує NASAMS та боєприпаси до нього

ЗРК NASAMS – це сучасний, а значить, доволі недешевий комплекс. Точна вартість кожної складової може варіюватися – вона залежить від умов контракту, курсу валют, кількості замовлених одиниць та інших факторів. Тому для вказання середньої ціни візьмемо стандартне обчислення розцінок на елементи комплексу у доларах США:

Загальна вартість батареї ЗРК може варіюватися у залежності від того, скільки там ракет на пускових, скільки пускових та радарів та ін. Один комплекс (батарея) NASAMS має 12 пускових (6 ракет на кожній), три радари, один ПКВ та одну система керування полем бою. Армія США отримує ракети для NASAMS за ціною в 1 млн доларів за одиницю, отже у таких цінах одна батарея NASAMS може коштувати до 105 млн доларів США.

Однак, це не остаточна сума, адже до неї треба додати витрати на транспортування, навчання, обслуговування, запасні частини та додаткові ракети.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що українська бойова авіація використовує ракети Storm Shadow з травня 2023 року. Їх передала Велика Британія, але невідомо, в якій кількості. Також немає інформації, по яких цілях випускають снаряди ЗСУ. Один запуск такої ракети коштує 2,5 млн доларів США.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що танки Merkava можуть опинитися в Україні та розповідав, скільки коштують і на що здатні. Також ми повідомляли, яка ціна польського протикорабельного комплексу NDR, за який ведуться перемовини.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі