UA RU

Зброя терору: що відомо про російські ракети Х-555, якими окупанти б'ють по Україні

Насправді Х-555 – це модернізована версія ще радянської зброї — ракет Х-55, які стали на озброєння ще радянської армії у далеких 1970-х роках

Фото: росЗМІ. Колаж: Pro Гроші

Ракета дорога у порівнянні з Х-101, та вразлива до ППО – але це не робить її менш небезпечною

Фото: росЗМІ. Колаж: Pro Гроші

Російські терористи завдають по Україні ударів майже всіма типами ракет, які є в них на озброєнні. Серед них особливе місце посідає ракета Х-555 – зброя терору, авіаційна крилата ракета, яку росіяни застосовують з борту стратегічних бомбардувальників.

Сайт Pro Гроші зібрав усе, що відомо про цю ракету та про її ціну.

Зброя терористів

Ракета Х-555 — це стратегічна крилата ракета класу "повітря-земля", що розроблена з використанням технологій зниження радіолокаційної помітності. Насправді це модернізована версія ще радянської зброї — ракет Х-55. Створення останньої взагалі датується 1970-1980 роками. Щодо перших зразків ракети Х-555, то вони стали на озброєння російської армії у 1995 році, але до середини 2000-х років її доводили до ладу.

Ракета може нести як звичайну, так і термоядерну боєголовку. Вона також вміє змінювати цілі під час польоту, нести рухомі цілі як боєголовки, щобільше, іноді росіяни використовують Х-555 та старіші Х-55 із болванками замість бойової частини – тільки, щоб відвернути увагу сил ППО.

Ракета Х-101/555 може базуватися на літаках стратегічної авіації Ту-95МС (8 ракет на зовнішній підвісці) та Ту-160 (12 ракет у двох внутрішніх відсіках). Але відомо, що російські "стратеги" ніколи не беруть повне навантаження, оскільки літаки вже дуже старі.

Х-555 широко застосовувалися російськими терористами під час ударів по Сирії, а також під час вторгнення в Україну – зазвичай терористи запускають їх разом із ракетами Х-101 з борту бомбардувальників.

Характеристики Х-555

Російська ракета Х-555 має наступні бойові характеристики:

На відміну від Х-55, у новій ракеті росіянам довелося йти на низку компромісів. Так, через підвищення ваги бойової частини довелося піти на значне зниження дальності польоту – з 5 500 км у Х-55 до 2 000-2 500 км у Х-555. Також ракета зазнала деяких інших модернізацій – вони були спрямовані на підвищення її спроможності проривати ППО та влучати у ціль.

Втім, навіть у такому вигляді, після років доведення та численних модернізацій, ракети Х-555 виявилися доволі легкою здобиччю для наших військових. Зокрема, з початку війни та до сьогодні росіяни випустили по Україні загалом до 1 000 ракет Х-101/555, переважну частину з яких було збито силами ППО.

Ціна Х-101/555

Точна ціна ракети Х-555 невідома, але за деякими оцінками вона може становити близько 7,5 млн доларів. Це доволі дорого – особливо за умови того, що саме ракети Х-555 разом із Х-101 Росія використовує найчастіше.

Для порівняння, найдорожча ракета РФ, розпіарений Х-47М2 "Кинджал", коштує понад 10 млн доларів. Крилаті ракети морського базування "Калібр-М" коштують від 5 до 6,5 млн доларів, ракети "Іскандер", або "Онікс" — в середньому 3 млн доларів в залежності від типу.

Ракети-вбивці Х-22, старі та неточні, зате потужні – не дорожчі за 0,4 млн доларів — ідеальна зброя для знищення багатоповерхівок, що дуже полюбляють робити росіяни. А одна з наймасовіших в арсеналі терористів, ракета Х-101 взагалі має копійчану вартість – всього лише 1 млн доларів.

За підрахунками ГУР МО та військових експертів, через масовані удари по Україні та західні санкції темпи виробництва цих ракет у РФ падають – так, зараз у місяць Росія здатна виготовляти від 35 до 50 ракет Х-101 та Х-555 разом. При цьому навіть відновити вже витрачені запаси ракет в росіян з такими темпами виробництва не виходить.

Україна збиває ці ракети завдяки власним комплексам ППО, та системам, які надає Захід. Наприклад, один постріл із ЗРК Patriot, який використовує ракету MIM-104, коштує 3 млн доларів, але це дешевше, ніж Х-555. А одна ракета із комплексу NASAMS, який теж без будь-яких проблем перехоплює Х-555, коштує від 1 до 2,5 млн доларів США. Ще дешевшими є ракети для ЗРК "Бук" та С-300, якими ЗСУ відбивали ракетні удари терористів до початку надходження західних систем ППО.

Раніше сайт Pro Гроші писав, що танки Merkava можуть опинитися в Україні та розповідав, скільки коштують і на що здатні. Також ми повідомляли, яка ціна польського протикорабельного комплексу NDR, за який ведуться перемовини.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі