Польща продовжує підтримувати українців, які змушені були залишити домівку через повномасштабну війну. Біженцям все ще доступні деякі безоплатні послуги.
Сайт Pro Гроші розбирався, чим можуть скористатися наші громадяни в сусідній країні не витративши жодного злотого.
Як повідомляє портал Visit Ukraine, наразі в Польщі проживає 2 мільйони українців. Окрім них десятки тисяч осіб перетинають польський кордон, подорожуючи в цю країну чи в інші.
Безплатне навчання для біженців
Деякі освітні центри надають можливість біженцям безплатно вивчати польську мову, а саме:
- Проєкт "Варшавський Університет для України" пропонує українцям зареєструватися на вивчення польської та інших іноземних мов. Мета проєкту – надати українцям навички, важливі для інтеграції в польське суспільство. Наразі можна записатися на вивчення польської, англійської, німецької та французької мов;
- Платформ languagesupp.org разом з міжнародним фондом Save the children підтримує українських дітей у вивченні польської мови. Зареєструвавшись на сайті, учень безкоштовно вивчатиме польську разом з професійними викладачами. Під час онлайн-уроків школярі подолають мовний бар'єр і отримають знання, які зможуть використовувати в повсякденних ситуаціях.
- Ще одні безоплатні мовні курси пропонує платформа Clickmeeting. Уроки проводитимуть для біженців, що прибули до країни після 24 лютого 2023 року.
Безоплатні медичні послуги для українців
У Варшаві працює медичний центр (Centrum Pomocy Medycznej dla Uchodzcow), де біженці можуть отримати безоплатні послуги.
У центрі консультують педіатри, терапевти, гінекологи, хірурги та психологи, а також проводять лабораторну діагностику. Записатися на візит можливо в реєстратурі за адресою: вул. Szaserów 128, Warszawa або за телефонами 261 817 852 та 261 817 865.
Безоплатні медичні послуги надають і в приватних закладах, наприклад у Центрі Дам’яна, клініках мережі Lux Med та центрі Енель-Мед.
Безплатний проїзд для біженців
Із червня 2022 року біженці з України почали купувати квитки на проїзд у громадському транспорті. Однак, у деяких польських містах пільги зберегли, зокрема, у Хелмі, Дорогуську, Любліні, Грубешеві, Перемишлі, Загужі, Ярославі та Жешуві.
У поїздах 2-го класу TLK і IC можуть безкоштовно їздити тільки пільгові категорії біженців, а саме:
- діти до 18 років;
- жінки й чоловіки старші за 60 років;
- громадяни від 18 до 60 років із інвалідністю.
Вільний вхід до музеїв
Більшість музеїв Варшави мають дні, коли вхідні квитки купувати не потрібно:
- Музей Варшавського повстання – безкоштовний вхід щопонеділка;
- Національний музей техніки – щовівторка;
- Королівський замок – щосереди;
- Палац Яна ІІІ Собеського у Вілянові – вільний вхід щочетверга;
- Музей Королівських Лазенок безкоштовний щоп`ятниці;
- Музей спорту і туризму – квитки не вимагають кожної суботи.
Раніше ми розповідали, що українці в Польщі отримуватимуть 800 злотих щомісяця. Також ми писали, яку найбільшу та найменшу зарплату для заробітчан пропонують в Польщі. Більше про життя українців за кордоном читайте в нашій спецтемі.