Українські військовослужбовці можуть звільнитися зі служби в армії навіть попри воєнний стан та в умовах мобілізації. Але для того, щоби вийти зі складу ЗСУ, потрібні вагомі причини.
Відповідна норма зафіксована у законодавстві, зокрема у Законі "Про військовий обов’язок та військову службу".
У документі прописані умови проходження служби в Україні. Ще у ньому передбачені підстави для звільнення з армії та скільки часу має служити військовий у період війни та в мирний час.
Як звільнитися зі служби
У законодавстві зазначається, що військові мають перебувати в армії до:
- введення в дію наказу про демобілізацію (стаття 23 Закону);
- завершення воєнного стану або до підстави для звільнення зі служби (стаття 26).
Водночас у законі "Про військовий обов’язок та військову службу" йдеться про підстави, на підставі яких можна відмовитися від служби під час воєнного стану. Отже, звільнитися можна:
- за віком, якщо людина досягла максимального віку перебування на службі;
- за станом здоров’я, але для цього потрібно отримати висновок (постанову) військово-лікарської комісії про непридатність до служби в армії зі зняттям з військового обліку;
- якщо людину засуджено і набрав законної сили обвинувальний вирок суду про покарання у вигляді арешту, обмеження волі чи позбавлення військового звання;
- за сімейними обставинами, наприклад, якщо необхідно виховувати дитину з інвалідністю, або у зв'язку з серйозною хворобою іншого родича, за яким немає кому доглядати.
Довічні пільги для військових після мобілізації хочуть замінити стипендіями
Таку ідею озвучила голова комітету Верховної Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова.
За її словами, наразі з виплатами довічних пільг учасникам бойових дій є серйозні проблеми через брак коштів у бюджеті. Ситуація, на думку депутата, навряд чи зміниться навіть після війни.
"Низка цих пільг не працює. Навіть у мирний час таку кількість пільг бюджет держави компенсувати не може", – пояснила вона.
Тому система підтримки ветеранів, яка передбачає використання коштів з держбюджету, має бути змінена.
"Концепція пропонує існуючі в законодавстві пільги для учасників бойових дій перевести у дво-трирічну грошову стипендію чи доплату до основного доходу. Пільги, які не працюють, потрібно замінити на те, що дійсно потрібно громадянам після демобілізації", – зазначила вона.
Раніше сайт Pro Гроші розповідав, як українцям укласти контракт із ЗСУ та що про це потрібно знати. Також ми писали, які типи повісток можуть вручати під час мобілізації.