Найближчим часом в Україні очікується значне подорожчання молочної продукції, м’яса та курячих яєць – ціни "підстрибнуть" перед святкуванням Великодня.
Про це йдеться у програмі Сніданок з 1+1.
Коли святкуватимемо Великдень
Як відомо, у 2023 році Великдень припадає на 9 (у християн західного обряду) й 16 квітня (у християн східного обряду).
Які продукти варто закупити
Експерти радять громадянам дещо заздалегідь запастися продуктами для великоднього столу — м'ясом, яйцями, олією, сметаною, а також ранніми овочами, якими захочеться поласувати.
Водночас економісти прогнозують, що цієї весни популярні продукти для святкового столу не подорожчають на 50 чи 100 відсотків, як було у 2021 та 2022 роках. Причина — бойові дії на території України, які й так "підняли" ціни до максимуму.
"Безперечно, я думаю, що в усіх виробників продовольства буде бажання підняти ціни. Але ніхто сьогодні не платитиме 150 грн за десяток яєць або 200 грн/кг помідорів. Тому що немає таких грошей у людей", — зазначає економіст Олег Пензин.
За його словами, популярні у "великодній сезон" продукти піднімуться в ціні в середньому на 10−15%.
Чому вартість продуктів зростає під час війни
Раніше завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Інна Сало розповіла про фактори, пов'язані з війною, через які продукти в Україні дорожчають. Серед них:
- підвищений попит на продукти першої необхідності та тривалого зберігання;
- порушення логістичних ланцюгів і взаємозв'язків між учасниками ринку та відсутність реальних можливостей налагодження логістики;
- подорожчання пального та ріст цін на енергоносії;
- девальвація нацвалюти та стрімке зростання курсу долара та євро;
- втрата поголів'я і виробництва;
- відсутність або подорожчання кормів і підвищення вартості ветеринарних препаратів.
Додатково почав сприяти зростанню цін російський енергетичний терор, що триває з 10 жовтня 2022 року.
Що з інфляцією
За інформацією Національного банку, темпи споживчої інфляції в Україні у січні 2023 року сповільнилися до 26% у річному вимірі.
Зазначається, що зниження загальної інфляції розпочалося раніше, ніж очікував НБУ в січні, "зокрема завдяки кращій ситуації в енергетиці та теплій зимі".
Втім, фундаментальний інфляційний тиск, виражений зростанням базового ІСЦ, залишався високим, зокрема через подальше відображення більших витрат бізнесу, у тому числі через дефіцит електроенергії, вважають в НБУ.
Раніше ми повідомляли, як вже подорожчали продукти й до чого далі готуватися українцям. Крім того, сайт Pro Гроші писав про те, як заробляли українці, попри війну у 2022 році.