UA RU

Торгівля не стоїть на місці: скільки врожаю зерна продали аграрії за 2022 рік

Попри складні умови та наявні ризики, український агробізнес демонструє позитивні тенденції зі збуту зернових культур

Фото: Pexels, Unsplash, Kurkul. Колаж: Pro Гроші

Обсяги збуту зернових культур в Україні до весни 2023 року

Фото: Pexels, Unsplash, Kurkul. Колаж: Pro Гроші

Динаміка продажів основних культур в Україні наприкінці 2022 року – на початок весни 2023-го досить позитивна. На аграріїв тиснуть несприятливі умови ведення діяльності та виникнення періодичних ризиків, але вони продовжують працювати попри складнощі.

Компанія Agrohub провела дослідження та з’ясувала, які актуальні об’єми збуту сільськогосподарських культур в Україні.

На продажі впливають чимало факторів, з якими аграрії не можуть боротися. Наприклад, несприятливі цінові фактори, обмеження у логістиці тощо. Експерти з'ясували, що темпи збуту, порівняно з 2020 і 2021 роками, були не настільки активними. Плюс вдалося виростити менші обсяги продукції, що також вплинуло на показники.

В рамках дослідження було опитано 119 польових компаній із загальним земельним банком близько 2 млн га. Попередні сезони для них виявилися більш прибутковими та вдалими. Особливо відчутно різницю на пшениці та соняшнику, трохи краща ситуація з ріпаком і ячменем. Загалом станом на кінець 2022 року аграріям вдалося реалізувати й відвантажити такі обсяги продукції:

Щодо останньої культури, то показники ще не остаточні, оскільки зазвичай її реалізують наступного року після збирання. Великі надії покладають на сою: посіви у порівнянні з довоєнним періодом зросли на 27,6%, тож експерти дають позитивні прогнози щодо збуту цієї культури.

Аграрії уточнили, що площі посівів трохи змінилися. Кукурудзи посіяли менше (4 тис. га проти 4,7 тис. га минулоріч), а соняшнику та сої більше. Так само збільшилися площі цукрового буряку (213 тис. га проти 178 тис. га).

Показники збуту врожаю станом на кінець 2022 року
Фото: Agrohub

Прогнози стосовно урожаю зерна у 2023 році

Експерти ринку впевнені, що до кінця 2023 року вдасться зібрати вдалий урожай зернових. Міністерство аграрної політики назвало приблизні обсяги – 46 млн тонн. При тому, що для внутрішніх потреб держави потрібно лише 18 млн тонн. Виходить, залишок можна відправити на експорт.

Трохи більше зборів прогнозує Укргідрометцентр на основі аналізу агрометеорологічних умов формування врожайності основних зернових і зернобобових культур – 49,6 млн тонн.

Представники "Українського клубу аграрного бізнесу" налаштовані ще більш оптимістично і зауважують, що можна чекати врожайність на рівні 42,5 млн тонн зернових і 18,9 млн тонн олійних культур. На експорт залишиться, після задоволення внутрішніх потреб, ще близько 43 млн тонн.

Раніше сайт Pro Гроші писав про ціни на зерно в Україні та розповідав, що впливає на вартість кукурудзи та як її вигідно продати. Також ми повідомляли, що заборону на імпорт з України до ЄС продовжать.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі