Останній тиждень був важливим для країни та українців не тільки у сфері міжнародної політики. Так, влада вирішила повернути довоєнні податки для ФОПів, а ще розглядає можливість реформування комунального господарства. Тим часом уряд готується до масштабного перерахунку пенсій.
Тож сайт Pro Гроші вирішив згадати, що важливого відбулося впродовж з 20 по 26 лютого.
Зміни у прожитковому мінімумі і зарплати
Не секрет, що через війну доходи українців значно зменшилися, а шалена інфляція спровокувала подорожчання чи не всіх товарів, продуктів та послуг. Тому у Комітеті Ради з питань соціальної політики підготували низку рекомендацій для уряду, щоби змінити підхід до розрахунку прожиткового мінімуму, враховуючи фінансові можливості держави.
Пропонується, зокрема, вдосконалити методологію визначення прожиткового мінімуму з урахуванням міжнародних стандартів та міжнародного досвіду і розробити й внести на розгляд Верховної Ради проєкт Соціального кодексу. Окремо Кабміну запропонували після припинення чи скасування воєнного стану розглянути можливість підвищити розміри прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної плати на 2023 рік.
Реформа сфери комунального господарства
Відомо, що українська влада працює над проблемою субсидування і системною збитковості, відсутності стимулів для збільшення і виробництва електроенергії, а також видобутку газу.
Як пояснив заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма, для вирішення цих проблем опрацьовуються різні механізми.
"Є варіант і повноцінної монетизації субсидій, коли люди сплачують справедливу ціну, але отримують компенсацію від держави. Врешті-решт, це рішення держави — допомагати громадянам, які не можуть сплатити справедливу ціну, але це не є автоматично дешева ціна для всіх", — розповів він.
Індексація пенсій
Очікується, що у рамках цьогорічної індексації, яка розпочнеться вже у березні, максимальне збільшення виплат відбудеться на 1,5 тисячі грн. У цілому виплати збільшаться так:
- пенсія 1 920 грн (мінімальна пенсія) зросте на 384 грн;
- пенсія 2 100 грн — на 420 грн;
- пенсія 3 тис. грн — зростання на 600 грн;
- пенсія 3 500 грн — на 700 грн;
- пенсія 4 тис. грн — на 800 грн;
- пенсія 5 тис. грн — на 1 000 грн;
- пенсія 7 500 грн — на 1 500 грн.
Водночас пенсіонери, які почали отримувати пенсії з 2020 по 2022 рік, розмір виплат на 100 гривень.
Скасування спрощеної системи оподаткування
Про це говорили вже давно, але скоро це станеться офіційно: спрощену систему оподаткування для ФОП скасують з 1 липня. Відповідний законопроєкт вже зареєстрували у Верховній Раді, згідно з документом, відбудуться наступні зміни:
- скасують податок 2% для ФОПів третьої групи (повернуть 5%);
- ФОПи першої та другої груп будуть зобов'язані сплачувати єдиний податок;
- повернуть документальні перевірки та штрафи за порушення податкового законодавства;
- штрафуватимуть за відсутність РРО.
Розширення списку ВПО
Українська влада оновила список громад і територій, де чи біля яких ведуться (велися) активні бойові дії. Жителі цих регіонів мають право на отримання статусу ВПО та грошового забезпечення від держави.
Цього разу жодну територію не виключили зі списку, тож українці не втратять можливість отримати фінансову підтримку. Разом з тим більша кількість громадян зможе подати заявку.
Тож тепер до оновленого переліку увійшли населені пункти у:
- Дніпропетровській
- Донецькій
- Миколаївській
- Сумській
- Харківській
- Херсонській
- Чернігівській
- Запорізькій областях.
Раніше сайт Pro Гроші розповідав, кому із військових платитимуть додаткові гроші впродовж 2023 року. Також ми писали, що деяким українцям потрібно сплачувати податки за підробіток.