В Україні існує обов’язкова норма, яка вимагає вклеювати нові фотокартки у паспорт у формі книжечки при досягненні 25 і 45 років. Якщо ж протягом місяця після дня народження ви не оновите фотографію, вам доведеться замінити паспорт-книжечку на ID-картку.
Про те, чи штрафують за прострочення паспорта під час воєнного стану, розповідає редакція сайту Pro Гроші, посилаючись на Державну міграційну службу України.
Що робити, якщо термін дії паспорта закінчився
Державна міграційна служба України повідомляє, якщо строк дії ID-картки закінчився під час війни або якщо у паспорт-книжечку не вклеєно нову фотографію, документ залишається дійсним увесь час дії воєнного стану та протягом 30 календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Ця норма особливо важлива для людей, які коли-небудь виїхали за кордон і наразі не можуть обміняти паспорт або вклеїти нову фотографію. Однак, якщо ви проживаєте на неокупованих територіях України й вам нічого не заважає відвідати сервісний центр Державної міграційної служби для заміни паспорта, варто це зробити без зволікань.
У яких випадках потрібно міняти паспорт-книжечку
Хоча термін дії паперового паспорта не обмежений, є певні випадки, коли його необхідно замінити:
- зміна інформації, внесеної до паспорта (наприклад, укладення шлюбу або зміна прізвища);
- виявлення помилки в інформації у паспорті;
- пошкодження паспорта;
- якщо особа, яка досягла 25 чи 45 років, не звернулася у визначений термін (протягом місяця після досягнення відповідного віку) для вклеювання нових фотокарток у паспорт зразка 1994 року.
У таких ситуаціях паспорт-книжку замінять на ID-карту.
Які штрафи за прострочений паспорт
Згідно зі статтею 197 Кодексу про адміністративні правопорушення України, відсутність паспорта призводить до попередження, а у разі повторного порушення протягом року – до штрафу від 17 до 51 грн. Важливо пам’ятати, що паспорт, який не містить необхідного фото, вважається недійсним.
Прострочений паспорт може спричинити такі проблеми:
- неможливість укладення шлюбу;
- неможливість оформлення фінансових та нотаріальних документів, таких як позики, спадщина або відкриття банківського рахунку.
Який термін дії паспортів
Паспорт у книжковій формі не має терміну дії.
Для осіб віком від 14 до 18 років видається паспорт громадянина України у формі ID-картки зі строком дії 4 роки.
ID-картка видається особам старше 18 років зі строком дії 10 років.
Закордонний паспорт можна оформити дітям від народження строком на 4 роки, а з 16 років – строком на 10 років.
Раніше ми розповідали про те, як діяти чоловікам призовного віку з простроченим паспортом за кордоном. Також ми писали про те, як отримати паспорт в іншій країні.