24 червня до ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" внесли зміни щодо звуження можливостей отримання відстрочки від мобілізації. Це може призвести до ряду негативних наслідків для України.
Про це розповів адвокат Роман Сімутін.
Зміни полягають у наданні відстрочки особам, які мають родичів з-поміж осіб з інвалідністю, але за умови, що відсутні інші працездатні члени сім'ї, які зобов’язанні утримувати відповідно до закону. Раніше мобілізації не підлягали українці незалежно від наявності та кількості братів/сестер тощо.
Водночас у ЗУ "Про зайнятість населення" вказано, що працездатні особи – це люди віком від 16 років, які можуть займатися активною трудовою діяльністю. А згідно з Цивільним Кодексом України утримувати батьків повинні повнолітні діти.
"Під визначення працездатних підпадають 16-річні, фактично діти, вони зазвичай навчаються у школі або в інших навчальних закладах. Як або за рахунок чого вони стали здатними за умовчанням утримувати батьків?", – зауважив фахівець.
З огляду на це Роман Сімутін назвав чотири потенційні негативні наслідки для України:
- можливі масові виїзди за кордон з батьками, поки існує підстава супроводження;
- сестри почнуть покидати державу, аби брати отримали відстрочку від мобілізації;
- масові звільнення з офіційної роботи та перехід на зарплати у конвертах, що дозволить не підпадати під визначення утримувачів;
- будуть оформлювати постійний догляд за особами з інвалідністю.
На думку адвоката, єдиний вихід зі становища – президент Володимир Зеленський не повинен підписувати зміни, "інакше це спровокує корупцію та явища тіньової економіки".
Чи можуть мобілізувати до 25 років
Після зменшення граничного віку для призовників з 27 до 25 років українцям незрозуміло, чи можуть мобілізувати чоловіка до 25 років. Адвокат Богдан Пересада зауважив, що під час особливого періоду призову на військову службу підлягають резервісти та військовозобов’язані. При цьому призовників не мають права мобілізувати без їхньої згоди.
Тепер розберемося у визначеннях:
- військовозобов’язаний перебуває у запасі для комплектування ЗСУ та інших військових формувань;
- резервіст вже проходить службу у військовому резерві Збройних сил і може бути мобілізований у мирний час та особливий період;
- призовник тільки приписаний до призовної дільниці.
Отже, мобілізація може торкнутися осіб до 25 років, якщо вони є військовозобов’язаними чи резервістами, а призовників – лише за власним бажанням.
Раніше сайт Pro Гроші писав, хто підлягає бронюванню з 1 липня. Також ми повідомляли, за яких умов роботодавець може вручити повістку.