UA RU

Мобілізація в Україні: адвокат пояснив, чи можуть призвати чоловіків з родичами-інвалідами

В країні дещо змінили в правилах надання відстрочки від армії у разі утримання людини з інвалідністю

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Для отримання відстрочки потрібно зібрати необхідні документи

Фото: Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Через російське вторгнення Україна постійно вживає кроки для гарантування своєї безпеки. Це стосується і мобілізації, правила якої піддаються коригуванню. Однією з найсуттєвіших змін є посилення вимог щодо військовозобов'язаних, які мають родичів з інвалідністю.

Адвокат та провідний юрисконсульт компанії Nota Group Антон Маринич пояснив в коментарі РБК-Україна, чи мобілізують чоловіків, які мають дітей, батьків або дружину з інвалідністю.

Чи призвуть до армії тих, у кого родичі з інвалідністю

Раніше відстрочку від призову могли отримати особи, чиї дружини, батьки, тесть чи теща мали інвалідність I або II групи. Для цього потрібно було надати до військкомату документ, який підтверджує родинні зв'язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, довідку до акта огляду МСЕК дружини або батьків).

Однак вимоги посилилися. Нині для отримання відстрочки, крім документів, що підтверджують родинні зв'язки та інвалідність, необхідно довести, що немає інших працездатних осіб, які могли б взяти на себе утримання. До працездатних осіб належать ті, хто ще не досяг пенсійного віку.

Адвокат також роз'яснив, що до непрацездатних осіб відносяться особи:

Юрист також акцентував, що згідно зі статтею 202 Сімейного кодексу України, діти зобов'язані утримувати своїх батьків. Людина повинна забезпечувати батьків за умовами якщо вони:

Як підтвердити факт утримання родичів

Підтвердження утримання може бути представлене через договір про сплату аліментів або рішення суду, яким встановлено обов'язок сплачувати аліменти батькам.

"Щодо відсутності інших працездатних осіб, які зобов'язані утримувати батьків, питання неоднозначне, оскільки може бути двоє працездатних дітей, з яких тільки один утримує, при тому обов’язок утримання залишається і в іншої працездатної дитини", – розповів Антон Маринич.

У випадках, коли батьки виховують дитину з інвалідністю, необхідно надати документи, які підтверджують цей статус, такі як свідоцтво про народження, довідка до акта огляду МСЕК, рішення суду про усиновлення або стягнення аліментів.

Яке покарання може бути за неявку у військкомат

Після отримання повістки особа зобов'язана з'явитися у ТЦК та СП. Це стосується і тих, хто не підлягає мобілізації. В такому разі вони мають надати документи, які підтверджують підстави для звільнення від військової служби. Якщо людина не з'явилася до військкомату, то вона може понести кримінальне або адміністративне покарання.

Згідно ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від військової служби після медкомісії може призвести до позбавлення волі на 3-5 років.

Якщо призовнику відомо про необхідність з'явитися до ТЦК під час телефонної розмови та є докази виклику, його можуть оштрафувати до 8 500 грн або направити на виправні роботи строком до 1 року.

За нез'явлення до ТЦК для визначення військового призначення у воєнний час, згідно зі ст. 210 Кодексу про адміністративні правопорушення України, може бути накладений штраф у розмірі 3 400−5 100 грн та доставлення до ТЦК.

Раніше ми повідомляли, чому у військових можуть бути труднощі при проходженні ВЛК. Також ми писали, чи законно роздавати повістки біля храмів та церков.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі