Українське законодавство захищає права споживачів, які придбали неякісну продукцію. Клієнти магазинів мають право повернути товар і вимагати компенсацію витрат. Причому є змога отримати навіть більше, ніж було витрачено.
Про це йдеться в законі "Про захист прав споживачів".
Бувають випадки, коли покупець вирішив повернути товар неналежної якості. Якщо недоліки виникли з вини виробника, а не користувача, то дозволяється вимагати компенсацію чи заміну продукції на аналогічну. Та як регулюється ситуація, коли ціна виробу змінилася?
Згідно з пунктом 7 статті 8 закону, при розірванні договору купівлі-продажу розрахунки зі споживачем провадяться:
- у разі підвищення ціни – виходячи з вартості на час пред'явлення вимоги компенсації;
- у разі зниження ціни – виходячи з вартості товару на час купівлі.
Іншими словами, можна повернути суму, зазначену в чеку, якщо ціна зменшилася, або отримати більше, якщо актуальна вартість на момент звернення в магазин підвищилася. Саме тому рекомендується не викидати розрахунковий документ одразу після покупки, бо він може знадобитися для доведення факту купівлі при поверненні товару.
"Гроші повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути кошти в день розірвання договору – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів", – йдеться в законі.
Тонкощі повернення товару
Виявивши протягом гарантійного строку проблеми з продукцією, в яких винен виробник чи магазин, споживач має право вимагати:
- пропорційне зменшення ціни;
- безплатне усунення недоліків;
- відшкодування витрат на самостійне виправлення недоліків;
- розірвання договору та повернення сплаченої суми;
- заміну товару на аналогічний.
Набагато легше домогтися виконання вимоги, якщо є чек. Адже це підтверджувальний розрахунковий документ, який доводить факт купівлі виробу в конкретній торговій точці. Необхідно зберігати чеки протягом двох тижнів після здійснення покупки, поки не завершиться термін повернення.
Інакше доведеться помучитися, щоб домогтися від продавця відшкодування чи заміни товару. У разі відсутності чека також можна отримати компенсацію за неналежну якість, для цього треба написати заяву на ім'я директора магазину. Плюс потрібен касовий звіт, який зберігається протягом трьох років, і відео з камер спостереження.
Це будуть докази того, що покупець дійсно приходив у магазин і здійснив покупку товару. Не завадить зібрати письмові свідчення свідків, які підтвердять право на претензію. Знову таки, набагато простіше надати чек і в той же день отримати належне відшкодування витрат.
Раніше сайт Pro Гроші писав, що деяким українцям можуть компенсувати до 106 000 грн. Також ми повідомляли, що планові перевірки в Україні повертаються та розповідали, які товари потраплять під пильний нагляд.