UA RU

Ціни на продукти в Україні, Німеччині та Польщі: де дешевше

Зростання цін на продукти харчування торкнулося не лише України

Фото: Pexels, НБУ. Колаж: Pro Гроші

Скільки коштує їжа в державах Європи порівняно з Україною

Фото: Pexels, НБУ. Колаж: Pro Гроші

Чимало українців з початку повномасштабної війни переїхали жити до Польщі чи Німеччини. Серед причин вибору саме цих держав – хороші умови для біженців, фінансова допомога та високий рівень життя. Але, незважаючи на грошову підтримку, не всім вистачає коштів, щоб відчувати комфорт, адже левову частку бюджету доводиться витрачати на продукти харчування. Порівнюючи вартість деяких товарів, з’ясовуються плюси проживання в Україні.

Сайт Pro Гроші розповідає, які ціни на їжу в Польщі, Німеччині та Україні.

Ціни на продукти в Польщі

Не лише в Україні через інфляцію зросли ціни на продукти харчування. Польща не стала винятком: у грудні всі категорії товарів в середньому зросли в ціні від 10% до 36% порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Дані стосовно аналізу роздрібних цін надала державна інформаційна агенція PAP, спираючись на аналіз UCE Research та WSB University.

Найбільшу динаміку зафіксували на сипучих продуктах, особливо цукрі та борошні. Попит на ці товари підвищився у різдвяно-новорічний період. В середньому цукор подорожчав на 50%, а борошно – майже на 40%. Частково це пов'язано з війною в Україні, оскільки відбувся логістичний збій постачання зерна та буряків, з яких виготовляють цукор.

Загалом середні цінові характеристики на різні продукти харчування у Польщі наступні (у злотих):

Ціни на продукти в Німеччині

Німеччина також страждає від інфляції, яка у річному розрізі становить 21% (з листопада 2021 року по листопад 2022-го). Найбільше зростання вартості торкнулося соняшникової олії (+82%), борошна (+63%), вершкового масла (+42%), сиру (+57%), пастеризованого молока (+44%). І хоч дані, опубліковані Федеральною службою державної статистики Німеччини, відображають інфляцію, починаючи з листопада, проте значне підвищення ціни розпочалося ще у червні 2021 року. Порівнюючи показники за 17 місяців, борошно подорожчало на 70%, масло – на 74%.

За інформацією Німецької асоціації роздрібної торгівлі (HDE), в середньому ціни на різні продукти харчування такі (у євро):

Ціни на продукти в Україні

Споживча інфляція за підсумками попереднього року в Україні становила 26,6%. Хоч показник досить значний, він менший за цифри, які озвучували в першій половині 2022 року. Тобто прогноз експертів виявився менш песимістичний, ніж реальний стан речей. Звісно, це не могло не відбитися на цінах, про що свідчать дані Державної служби статистики.

За минулий рік значно подорожчали продукти харчування, наприклад, найбільше значення демонструє ріпчаста цибуля (+153%), морква (+124%), рис (+107%), курячі яйця (+83%), заморожена риба (+77%), гречана крупа (+57%). Серед найбільш вагомих причин, які спровокували зростання споживчих цін, – початок повномасштабної війни, яка критично вплинула на виробництво та майже зупинила експорт.

Згідно з інформацією моніторингового порталу Мінфін, середня вартість різних продуктів харчування в Україні становить:

Експерти прогнозують, що в перші місяці 2023 року ще більше зростуть ціни на овочі, хліб та соняшникову олію. Загалом на кінцеву вартість всіх продуктів вплине сезонний фактор і втрата чималих аграрних територій в тимчасово окупованих областях. Як повідомили у Міністерстві аграрної політики та продовольства, варто очікувати коливань у бік підвищення вартості товарів на 3-5%.

Раніше сайт Pro Гроші писав, коли чекати на стрибок інфляції до 30%. Також ми повідомляли, що війна та інфляція підвищують вартість продуктів.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі