Збір громадянами сухостою, гілок та інших частин дерев на території лісового фонду України розглядається як незаконна самовільна заготівля лісових ресурсів. Таке збирання хмизу є порушенням правил поведінки у лісі та шкодить збереженню лісового біорізноманіття.
Про це йдеться на офіційній сторінці Центрально-Західного міжрегіонального управління ЛМГ.
Згідно з Лісовим кодексом України, використання лісових ресурсів можливе у межах загального та спеціального використання. Загальне використання надає право громадянам безплатно збирати для особистого споживання без спеціального дозволу:
- квіти;
- ягоди;
- горіхи;
- дикорослі трави;
- лікарські рослини;
- гриби та інше.
Спеціальне використання, своєю чергою, регулюється лісорубними квитками, які надають виключні права на заготівлю деревини постійним лісокористувачам.
Сухі, мертві або повалені дерева, а також їхні частини, які лежать на поверхні через стихійні лиха, є лісовими ресурсами, що належать державі. Тому їхня заготівля дозволена лише власникам лісів або постійним лісокористувачам за спеціальними дозволами.
Мертва деревина допомагає зберігати вологу та мінерали, є середовищем для мохів і лишайників, а також формує стабільний мікроклімат, сприяючи росту молодих дерев.
Кого не штрафуватимуть за заготівлю дров
Мешканцям населених пунктів, що розташовані поблизу фронту, дозволили проводити заготівлю деревини для особистих потреб. Основна умова для цього — безпека на визначених лісових локацій. Зміни торкнуться таких областей:
- Дніпропетровської;
- Кіровоградської;
- Донецької;
- Луганської;
- Запорізької;
- Херсонської;
- Миколаївської;
- Одеської;
- Харківської.
Органи місцевого самоврядування, зокрема військові адміністрації, інформуватимуть населення про можливість самостійної заготівлі лісу. Дозвіл на таку заготівлю буде діяти до завершення воєнного стану, а також протягом шести місяців після нього. Як це працюватиме:
- Рада оборони області приймає рішення про самостійний збір деревини для опалення домогосподарств, вказуючи конкретні лісові ділянки, дні та години збору залишків.
- Місцеві органи самоврядування повідомлятимуть населення про ці рішення через засоби масової інформації, оголошення у людних місцях, а також на офіційних сайтах лісокористувачів і власників лісів.
- Громадяни, разом із лісівниками, матимуть змогу відвідувати зазначені ділянки для збору порубкових решток, які вони зможуть використовувати для своїх домогосподарств.
Законодавство чітко регулює використання лісових ресурсів, забороняючи незаконну заготівлю деревини. Однак у деяких регіонах, що постраждали від війни, діють нові правила, які надають жителям можливість легально збирати порубкові залишки.
Раніше ми писали, чому деяких українців хочуть позбавити комунальних пільг, а також про основні питання, які цікавлять українців стосовно дров.