Українське законодавство забезпечує певні категорії громадян правом на пільги, які стосуються проїзду в громадському транспорті. Мова про метрополітен, автобуси, тролейбуси і трамваї. Дехто може безплатно користуватися рейсами, хоча нерідко водії безпідставно відмовляють у проїзді.
Про це розповіла експертка центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області Антоніна Господаренко.
Перелік пільгових груп населення досить великий і включає військовослужбовців, пенсіонерів, людей з інвалідністю тощо. Держава гарантує їм користування громадським транспортом без плати за місце, хоча багато українців обирають віддати 10 грн, аніж стикнутися з невдоволенням кондуктора чи водія.
Мова про такі категорії осіб:
- учасники бойових дій та строковики;
- інваліди внаслідок війни;
- військові, які отримали інвалідність через війну;
- батьки, яких утримує загиблий внаслідок війни або зниклий безвісти військовий;
- ветерани військової служби, а також національної поліції, служби цивільного захисту, пожежної охоронної служби тощо;
- колишні працівники держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації, СБУ та прокуратури;
- представники поліції та СБУ під час виконання посадових обов’язків;
- реабілітовані особи, які стали інвалідами внаслідок репресій;
- особи з інвалідністю 1 та 2 групи, діти-інваліди та особи, які їх супроводжують (не більше одного);
- постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, ліквідатори аварії на ЧАЕС 2 категорії;
- діти з інвалідністю, що пов’язана з катастрофою на ЧАЕС;
- неповнолітні з багатодітних сімей;
- діти до 6 років (не можуть зайняти окреме місця для сидіння).
Щоб пільга працювала, необхідно показати водієві транспорту чи кондуктору підтверджувальні документи. Також людина не повинна перебувати у стані алкогольного сп’яніння чи бути під дією наркотичних засобів.
Що робити, коли відмовили у безплатному проїзді
Українцям необхідно захищати власні права, які надає держава та підкріплюють закони. У разі безпідставної відмови реалізувати пільгу потрібно подати відповідну скаргу. Наприклад, до територіального управління Державної служби з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) чи контролюючого підрозділу міської ради.
Слід завчасно підготувати відомості, які включають повне ім’я водія транспортного засобу, номер машини, точний час поїдки та маршрут. Не виключено, що людина за кермом може відмовитися рушати з місця, поки пільговик не заплатить за проїзд, такі прецеденти вже траплялися.
Тоді варто викликати представників патрульної поліції, які розберуться в ситуації. Відповідно до чинних норм порушення прав пільговиків є підставою для звільнення з роботи.
Раніше сайт Pro Гроші писав, які пільги передбачені багатодітним сім'ям. Також ми повідомляли, що українці з дітьми можуть платити менше податків і розповідали, як отримати соціальну пільгу.