В Україні особи з інвалідністю та їх супроводжуючі мають право на безплатний проїзд при наявності відповідного посвідчення. Однак, слід зазначити, що не всі міста мають громадський транспорт. У менших населених пунктах працюють приватні перевізники, які самостійно визначають, як надавати пільгові місця.
Про те, у яких видах громадського транспорту людям з інвалідністю не потрібно оплачувати проїзд, розповіли фахівці "Безплатної правничої допомоги".
Громадяни з інвалідністю, діти з особливими потребами та один супроводжуючий можуть безплатно користуватися міським пасажирським транспортом (крім метрополітену і таксі), а також будь-яким приміським транспортом за умови наявності відповідного посвідчення чи довідки.
Згідно зі статтею 37 Закону України "Про автомобільний транспорт", організація пільгових перевезень осіб, що мають відповідні права, є обов'язком автобусних перевізників на загальноміських маршрутах. Відповідно до статті 42 цього закону, договір на перевезення пасажира автобусом укладається:
- з моменту покупки квитка;
- для осіб, які мають пільги, – з моменту посадки в автобус.
За яких умов надається пільга
Закон України "Про автомобільний транспорт" дозволяє особам з пільгами користуватися безплатним проїздом при пред'явленні водієві відповідного посвідчення.
Законодавство України забороняє обмеження прав осіб з інвалідністю на пільговий проїзд. Однак проблема пільгового проїзду для осіб з інвалідністю залишається актуальною, оскільки водії маршруток часто переконують пасажирів, що місця для пільговиків вже зайняті.
Пільги для осіб з інвалідністю та дітей з особливими потребами зберігаються незалежно від виду отримуваної пенсії або допомоги. Якщо інші нормативно-правові акти передбачають вищий рівень соціального захисту, застосовуються найбільш захисні норми.
Раніше ми писали, як повернути квиток на потяг Укрзалізниці, а також як отримати посвідчення водія для вантажівки.