Чоловікам, які уникають мобілізації, будуть відмовляти у наданні адмінпослуг. Закон про адміністративні послуги передбачає, що в разі звернення громадян за якоюсь послугою держава може вимагати як умову її надання військово-облікові документи.
Про це розповіла адвокатка Марина Бекало у коментарі ТСН.
На території України без наявного військово-облікового документа неможливо:
- подати заяву на реєстрацію шлюбу;
- оформити паспортні документи;
- оформити посвідчення водія;
- вступити на навчання до закладу освіти;
- бути прийнятим на роботу;
- подати документи на МСЕК на встановлення інвалідності.
Проте реєстрація нерухомого майна та оформлення права власності на таке майно поки залишається доступною і без військово-облікових документів.
Громадянам від 18-60 років без військово-облікового документа неможливо отримати консульські послуги за кордоном. Однак і в цьому питанні є винятки:
- вчинення консульських дій щодо дітей громадянина України, другий з батьків яких є іноземцем або особою без громадянства;
- вчинення дій за заявами громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі за кордоном.
Також надати консульські послуги можуть у разі оформлення посвідчення особи на повернення в Україну.
Відповідальність за ухилення від мобілізації
У разі порушення правил військового обліку в особливий період (воєнний час) загрожує штраф у розмірі 17 000 – 25 500 гривень (1000 – 1500 неоподатковуваних мінімумів). А посадовим та юридичним особам – 34 000 – 59 900 гривень.
Штрафи накладатимуть впродовж трьох місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з моменту його вчинення.
Раніше ми писали, що буде, якщо вчасно не сплатити штраф від ТЦК. Також ми повідомляли, кого з жінок можуть призвати і як уникнути штрафів.