UA RU

Дефіцит чи перевиконаний план? Що буде з урожаєм зерна у 2023 році

Розповідаємо, які прогнози дають експерти щодо врожайності зернових у 2023 році та які перспективи України в експортному секторі

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

Експерти дали прогноз щодо врожаю зерна у 2023 році

Фото: Pexels, Unsplash. Колаж: Pro Гроші

В Україні завершився маркетинговий рік 2022/2023, за результатами якого можна оцінити перспективи урожаю зернових до кінця 2023 року. Експерти ринку прогнозують достатню врожайність, яка допоможе забезпечити внутрішні потреби та уповільнить інфляцію. І ще залишиться на експорт.

Сайт Pro Гроші розповідає, скільки аграріям вдасться зібрати зерна цьогоріч і які ціни на різні культури в Україні.

Зміст
1.Мінагрополітики налаштоване оптимістично
2.Укргідрометцентр назвав орієнтовну врожайність
3.Опитування аграрних виробників
4.Що прогнозує УКАБ
5.Ціни на зернові в Україні

Мінагрополітики налаштоване оптимістично

В ефірі загальнонаціонального телемарафону перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький назвав показник у 46 млн тонн. На його думку, саме стільки вдасться зібрати зернових у 2023 році. Порівняно з минулорічними показниками, це на 5-7% менше.

Хороша новина в тому, що внутрішнє споживання становить приблизно 18 млн тонн, отже план перевиконають у 2,5 раза. Це унеможливить ризики дефіциту та уповільнить інфляцію. Водночас ще залишиться зерно для експорту.

"Говорити про кінцеві ціни на зернові рано. Вони стануть відомі ближче до вересня. Ми очікуємо, що обсяги експорту з мінімальним відхиленням наблизяться до показників минулого року", – уточнив Висоцький.

Укргідрометцентр назвав орієнтовну врожайність

Експерти проаналізували агрометеорологічні умови формування врожайності основних зернових і зернобобових культур. На основі результатів передбачили, що вдасться зібрати приблизно 49,6 млн тонн (торік було 53,1 млн тонн).

Прогноз Укргідрометцентру щодо врожаю зернових культур
Фото: Скриншот: Pro Гроші

Загалом умови назвали задовільними, але траплялися несприятливі періоди, через які врожайність в окремих регіонах зменшиться. Мова про надмірні дощі у квітні, що стали причиною перезволоження ґрунту в деяких областях України.

Опитування аграрних виробників

Його провели компанія "УкрАгроКонсалт" і "Українська зернова асоціація" в середині червня. Більш ніж половина респондентів (59%) розповіли про дефіцит зволоження ґрунту цього року, що стало справжнім викликом для аграріїв в центрі та на півночі України.

Також відомо, що 48% опитаних представників господарств внесли добрива на торішньому рівні, хоча в цьому обмежував складний матеріальний стан і подорожчання препаратів. Дехто навіть прогнозує більшу врожайність, особливо в центральному регіоні. А скорочення обсягів зборів передбачають переважно на півночі.

В середньому господарства вважають, що можна очікувати на показники від 30 до 80 ц/га.

Результати опитування аграріїв
Фото: Скриншот: Pro Гроші

Що прогнозує УКАБ

У 2023 році відбулися зміни стосовно засіяних площ. Довелося збільшити площі олійних культур і зменшити зернових. З оглядну на результати посівної, представники "Українського клубу аграрного бізнесу" називають такі показники врожаю:

Якщо прогноз справдиться, то Україна зможе повністю задовольнити внутрішній попит і відправити на експорт близько 43 млн тонн зернових та олійних культур.

Ціни на зернові в Україні

За даними моніторингового порталу Tripoli.land, станом на 4 червня такі ціни на різні культури в Україні:

Ціни на кукурудзу та пшеницю продовжують котитися донизу, тоді як вартість ячменю, ріпака і соняшника стабільно йде вгору.

Раніше сайт Pro Гроші писав про жнива під час війни та розповідав, чи вистачить українцям врожаю зернових. Також ми повідомляли, що і чому впливає на вартість пшениці у 2023 році.

google Pro Гроші в Telegram google Pro Гроші в Google News

Ексклюзив редакції

Дивитися всі